Artykuły

Warszawa. Hit West Endu i Broadwayu w Teatrze Dramatycznym

10 lipca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Dziwny przypadek psa nocną porą" Simona Stephensa według bestsellerowej powieści Marka Haddona w reżyserii Jakuba Krofty. W jednej z głównych ról, obok Krzysztofa Szczepaniaka, wystąpi Marta Król.

Piętnastoletni Christopher ma wybitne zdolności matematyczne i niesamowitą fotograficzną pamięć. Zna nazwy stolic wszystkich krajów świata i wszystkie liczby pierwsze aż do 7507. Niestety nie radzi sobie z podstawowymi codziennymi czynnościami i funkcjonowaniem w społeczeństwie. Jest indywidualistą, nie lubi niespodziewanych zmian ani gdy się go dotyka, je potrawy tylko w kolorze czerwonym. Pewnego dnia znajduje zabitego psa sąsiadki. Chcąc odkryć, kto zamordował zwierzaka, rozpoczyna samotną wędrówkę po Londynie, która doprowadzi go do niezwykłych odkryć

- Często słyszymy, że XXI wiek należy to indywidualistów. Mało mówimy jednak o tym, jaką cenę płaci się za bycie innym - samotności, odrzuceniu, próbach otwierania się na innych, co wiąże się z ryzykiem zranienia. Dla mnie "Dziwny przypadek psa nocną porą" to historia każdego outsidera, piękna opowieść o własnym, fascynującym świecie, którego nikt nie rozumie - mówi Marta Król, aktorka. I dodaje: W spektaklu wcielam się w postać Judy, matki Christophera. Jest to dla mnie zadanie trudne emocjonalnie, muszę bowiem zrozumieć kobietę, która porzuca swoje dziecko.

"Dziwny przypadek psa nocną porą" to bestsellerowa powieść Marka Haddona, która w 2003 roku zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich - Whitebread Book of the Year. Do tej pory książkę przetłumaczono na ponad 40 języków i sprzedano w liczbie ponad 2 milionów egzemplarzy. Na podstawie powieści Simon Stephens napisał tekst sztuki teatralnej pod tym samym tytułem. Spektakle wystawiono m.in. na West Endzie i Broadwayu, gdzie biją rekordy popularności i zbierają najlepsze recenzje. Wygrały też 7 prestiżowych nagród Laurence Olivier Award oraz zostały nominowane do Tony Award w 6 kategoriach.

Polska premiera "Dziwnego przypadku psa nocną porą" odbędzie się 10 lipca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Spektakl wyreżyseruje Jakub Krofta, za polski przekład odpowiada Bogusława Plisz - Góral, a zagra w nim Marta Król, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Sztabiński, Agnieszka Roszkowska, Anna Gajewska, Agata Wątróbska, Robert Majewski i Tomasz Budyta.

***

MARTA KRÓL - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie wiolonczeli. Laureatka Grand Prix im . Mieczysława Kotlarczyka w I Konkursie dla Aktorów na Artystyczną Interpretację Tekstu Biblijnego i Klasycznego "Verba Sacra" w Poznaniu.

W filmie pracowała m.in. z Radkiem Markiewiczem ("Metanoia"), Piotrem Trzaskalskim (nagrodzony na Festiwalu w Gdyni w 2012 r. "Mój rower"), Filipem Zylberem, Krzysztofem Langiem, Teresą Kotlarczyk, Waldemarem Krzystkiem, Maciejem Migasem, a także z Johnem Kentem Harrisonem ("Pope John Paul II") i Timem Robinsonem ("Who killed Stalin?"). W 2014 zagrała główną rolę kobiecą w horrorze "Mroczne żelazo" Jerzego Bojanowskiego. Chętnie bierze udział w projektach młodych reżyserów przy etiudach filmowych i filmach krótkometrażowych.

W teatrze zadebiutowała w "Mistrzu i Małgorzacie" w reż. Krystiana Lupy w Teatrze Starym. Następnie zagrała w Teatrze Dramatycznym w jego spektaklu w "AUSLÖSCHUNG / WYMAZYWANIE", nagrodzonym m.in. Grand Prix na 37. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BITEF w Belgradzie. Od ukończenia studiów związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, gdzie gra obecnie jedną z głównych ról, obok Adama Ferencego i Andrzeja Blumenfelda, w docenionej przez widzów i krytykę sztuce "Cudotwórca" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Występuje także w "Edypie" Sofoklesa" w reż. Jakuba Krofty i "Nosorożcu" Ionesco w reż. Artura Tyszkiewicza. Marta Król znana jest z roli Niny Zariecznej - tytułowej Mewy w "Utworze niedokończonym według Mewy Czechowa" w reż. Krystiana Lupy, Aliny w "Alinie na zachód" w reż. Pawła Miśkiewcza, czy Deborah w "Grach i zabawach" w reż. Tomasza Gawrona. W teatrze Ateneum wcielała się w postać Wdowy w "Trash story" w reż. Eweliny Piotrowiak, w Teatrze na Woli w rolę Loli w "Malambo" w reż. Ondrieja Spišáka oraz Jolanty w "Bombie" w reż. Macieja Kowalewskiego, a w Teatrze Syrena zagrała Teresę Sokołowską w "Trójce do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata. W 2015 roku wystąpiła w roli Automatycznej Sekretarki Żaklin u boku Krzysztofa Globisza i Adama Ferencego w spektaklu Teatru Telewizji pt. Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Równolegle od 2014 roku współtworzy grupę artystyczną Trans-Atlantyk i jest Wiceprezeską Fundacji Teatru Trans-Atlantyk, realizującej nowatorskie, multimedialne spektakle i performance'y. Obecnie występuje w "Albumie Karla Hockera" w reż. Paula Bargetto.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji