Artykuły

Złoty smok nie jest najniższym piętrem ludzkiego losu

"Złoty smok" Rolanda Schimmelpfenniga w reż. Iwo Vedrala w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Nota w Gazecie Olsztńskiej.

Ta historia mogłaby wydarzyć się wszędzie. Wszędzie są bary, gdzie pracują anonimowi Chińczycy, i wszędzie są dziewczyny, które przepadają bez wieści.

Scenografia "Złotego Smoka", spektaklu w Teatrze Jaracza w Olsztynie, mieni się ostrymi kolorami. To obraz znerwicowanego miasta o zmierzchu. Historia dramatu jest skomplikowana, z pozoru chaotyczna, a tak naprawdę precyzyjnie skomponowana. Jest to świat piętrowy, jak kamienica, w której mieści się bar Złoty Smok. Tutaj pracują Chińczycy, nielegalni emigranci. Nikt nie zwraca na nich uwagi, bo Europejczycy ich nie rozróżniają. Gdy któryś znika, zastępuje go następny. Ale Złoty Smok wcale nie jest najniższym i naj-mroczniejszym piętrem ludzkiego losu. Jest jeszcze ponura piwnica, skrywająca swoją tajemnicę. Czy lokatorom wyższych pięter żyje się lepiej? Niekoniecznie. Autorem "Złotego Smoka" jest Roland Schimmelpfennig, niemiecki dramatopisarz i reżyser. Jest wystawiany m.in. w Londynie i Wiedniu. W Olsztynie "Złotego Smoka" wyreżyserował Iwo Vedral, wieloletni asystent Krzysztofa Warlikowskiego. Jest to przedstawienie, w którym kobiety i mężczyźni zamieniają się rolami. Najbardziej wyrazisty jest Grzegorz Gromek, który występuje w sukience i szpilkach, gra na elektrycznej gitarze, śpiewa, a nawet robi striptiz.

Spektakl ma zagorzałych zwolenników i zgorszonych przeciwników. Warto pójść do teatru, by przekonać się, do

którego obozu nam bliżej. "Złotego Smoka" można oglądać do 24 czerwca.

Tegoroczny sezon zamyka spektakl, który jednocześnie żegna się ze sceną. To "Dwadzieścia minut z aniołem" - dwie jednoaktówki Aleksandra Wampiłowa w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Przypomnijmy, że z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce w czerwcu bilet normalny na wszystkie spektakle kosztuje tylko 25 zl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji