Artykuły

Potwór na Sławkowskiej

Potwory są różne. Jedne nas przerażają, budzą niepoha­mowany lęk, inne - szcze­gólnie te z dziecięcych bajek - okazują się często sympatycznymi stworkami. Potwór z przedstawienia Katarzyny Deszcz pt. "Tu jest potwór" wzbudził we mnie wyłącznie niesmak i obrzydzenie.

Młody, amerykański drama­turg Brock Norman Brock w swym debiutanckim utworze zadał podstawowe pytania, do­tyczące zła drzemiącego w człowieku, możliwości pokuty i przebaczenia. Przedstawił to w formie mrocznej opowieści, rodem z okrutnych baśni, o be­stialskim Massimo, jego żonie i kochance.

Katarzyna Deszcz podjęła prowokacyjny temat sztuki, nie wystrzegając się zawartej w niej brutalnej szczerości i wulgarności. Scena przedsta­wia pole przed chłopską cha­łupą, porośnięte chwastami z chorym, powyginanym drze­wem. Scenografia Anny Seku­ły jest tak samo martwa i po­nura, jak pojawiające się po­stacie. Na tej wypalonej słoń­cem, nieprzyjaznej ziemi nic dobrego się nie może zdarzyć.

Massimo Andrzeja Grabow­skiego, jak na potwora przy­stało, ma czerwone, upiorne oczy, pokrytą strupami głowę i potarganą marynarkę. Pod wpływem morderstwa dokonu­je się w nim przemiana. Naj­pierw jednak pokaże nam jak znęcał się nad żoną, jak bił i gwałcił kochankę. Mimo bar­dzo realistycznej gry Grabow­skiego, nie wierzę do końca w jego okrucieństwo. Może dlate­go, że jest ono zbyt dosłowne. Bo czy to monstrum, które w ani jednym momencie nie oka­zało ludzkiego odruchu, może stać się człowiekiem? Bardziej przekonuje mnie Żona w wy­konaniu Magdy Jarosz. Jest ona pustą, wypaloną z uczuć kobietą, która naprawdę znęca się nad pokornym już mężem. Nie wyrażająca nic, martwa twarz chłopki jest o wiele bar­dziej okrutna, niż przekrwione oczy potwora. Świetnie w roli Jana znalazł się Piotr Skiba. Prowadzi on wóz, z zaprzę­gniętą do niego żoną, niczym Pozzo z "Czekając na Godota" Becketta. Jego komiczny strach ma rzeczywiście wiele wspólnego z łasiczką.

Jestem zwolenniczką przeżyć estetycznych w teatrze. Ale może znajdą się ludzie o sil­nych nerwach, którym spodo­ba się spektakl Katarzyny Deszcz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji