Artykuły

Warszawa. Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią

W Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią zapraszamy naszych gości w symboliczną podróż po bezdrożach kultur, wierzeń i zwyczajów, które poszły w zapomnienie lub giną na naszych oczach. Będzie to opowieść o duchowej strony ludzkiej natury. Będzie także Słowiański Teatr Cieni.

NOC MUZEÓW W DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

Noc Pielgrzyma. Znikające światy

16 maja (sob.) 2015, godz. 18.00-24.00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

W programie: wernisaż wystawy Przestrzenie duchowe, warsztaty pisania ikon i rękodzieła artystycznego dla dzieci i rodziców, teatr cieni, fascynujące opowieści artystów, fotografików i podróżników o tym, jak zmieniają się zwyczaje i obrzędy, gdzie szukają ich śladów i o tym, jak współczesny świat niszczy tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenia, a także pokazy zdjęć, nauka tańców: chodzonego, okrąglaka i oberka, przerwach zapraszamy do posłuchania pieśni dziadowskich z akompaniamentem liry korbowej i skrzypiec. Co półgodziny nowy gość i temat.

Dla dzieci w wieku (6+) i rodziców polecamy szczególnie warsztaty plecionkarskie, warsztaty pisania ikon i teatr cieni prowadzone w ramach tegorocznej Nocy Muzeów - 16 maja 2015 roku, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, w godz. 19.00-23.00. WSTĘP WOLNY.

Warsztaty WIERZBOWA DROGA

Jak wykorzystać młode pędy wierzb? Jakie są podstawowe sploty i techniki wyplatania? Podczas warsztatów będzie można poznać trochę historii plecionkarstwa i samodzielnie stworzyć wymyśloną przez siebie przestrzenną formę.

Prowadzenie: Sylwia Kozłowska (instruktor rękodzieła artystycznego, architekt krajobrazu, arteterapeuta). Organizuje twórcze warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Związana od lat z Centrum Promocji Kultury na warszawskiej Pradze, gdzie prowadzi pracownię wikliniarstwa. Zaangażowana w działania kulturalno-społeczno i edukacyjne związane z ochroną krajobrazu, ogrodnictwem i sztuką ludową.

Warsztaty PISANIE IKON

Napisz swoją ikonę i dowiedz się, czym różni się ikona od obrazu. Podczas warsztatów opowiemy o tym, czym jest ikona, wyjaśnimy, dlaczego ikony się "pisze" a nie maluje. Każdy będzie mógł wykonać ikonę zgodnie z obowiązującym kanonem. Dla rodziców przygotowaliśmy specjalny wykład, podczas którego postaramy się przybliżyć świat ikon oraz prawosławia.

Objazdowe Warsztaty Pisania Ikon tworzy czwórka młodych entuzjastów sztuki ikony: Anna Marjak i Maria Marjakova z Gdańska oraz Elżbieta Długosz i Szymon Burek z Lublina działających wspólnie od 2013 roku.

Anna Marjak: Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nauczycielka plastyki. Od kilkunastu lat z serca ikonopisarz. Uczyła się u siostry Dominiki SNPM ze zgromadzenia grekokatolickiego Sióstr Służebnic Niepokalanej Maryi Panny na Słowacji, doskonaliła swój warsztat na kursie przy parafii prawosławnej Św. Mikołaja cudotwórcy w Gdańsku

Maria Marjakova: Absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ikonopisania uczyła się u sióstr ze zgromadzenia grekokatolickiego Sióstr Służebnic Niepokalanej Maryi Panny na Słowacji, pasjonatka życia, otwarta na nowe doświadczenia i poznawanie piękna codzienności.

Elżbieta Długosz: Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z historii sztuki, studentka Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w zakresie edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Ikoną zajmuje się od siedmiu lat, kiedy ukończyła kurs pisania ikon w "Drodze ikony" pod okiem o. Jacka Wróbla. Od kilku lat prowadzi warsztaty pisania ikon przy lubelskich dominikanach.

Szymon Burek: Kulturoznawca UMCS w Lublinie. Od kilku lat pasjonuje się prawosławnym wschodem. Na warsztatach prezentuje prawosławie w historycznym i kulturowym kontekście.

SŁOWIAŃSKI TEATR CIENI

Teatr Ex Machina przygotował, specjalnie na tą noc, sztukę o tajemniczym świecie Słowian. Udaj się w podróż w czasie do świata starodawnych wierzeń i mitów słowiańskich i stwórz razem z nami teatr cieni. Sprawdź w co potrafią przemienić się Twoje ręce. Daj się porwać nocnej opowieści Prowadzenie: Teatr Ex Machina. "Baśnie słowiańskie": Jancyk, Duch pasiecznik i Wodnik.

***

PROGRAM NOCY PIELGRZYMA

18.00-18.30 - "Przestrzenie duchowe" - wernisaż wystawy w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej

Różne oblicza współczesnej duchowości na zdjęciach Mateusza Baja, Mirosławy Gmaj, Alicji Ignaciuk, Moniki Krzyszkowskiej, Jakuba Ochnio, Katarzyny Pawlicy i Tadeusza Żaczka. Przyglądamy się zwyczajom i obrzędom wyznawców różnych religii w Polsce: katolików, prawosławnych, żydów, muzułmanów i starowierców. Kurator: Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca m.in. fotografii w Zakładzie Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej UW, w Collegium Civitas. Organizatorzy: Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, DSH.

19.00-19.30 - Objazdowe warsztaty pisania ikon

Malowanie ikon jest czynnością świętą. To emanacja bóstwa, które prowadzi rękę twórcy. Dlaczego ikony pisze się, a nie maluje?

19.40-20.10 - "Czy tu była synagoga?" - Wojciech Wilczyk

Fotograf i poeta z Krakowa. Utrwalił na zdjęciach niemal wszystkie istniejące dziś w Polsce synagogi, które po wojnie zostały "zaadaptowane" na kina, urzędy, szkoły, banki, sklepy itp. Ponad 300 zdjęć, ponad 300 dowodów na istnienie.

20.20-20.50 - "Moje kapliczki" - Anna Beata Bohdziewicz

Fotografka i publicystka od ponad 30 lat robi zdjęcia warszawskich kapliczek. Świat pędzi do przodu, a kapliczki są jak starzy ludzie. Trwają na przekór wszystkiemu, choć wydawać by się mogło, że są nikomu niepotrzebne. Artystka pokaże też nieznane zdjęcia kapliczek ulicznych.

21.00-21.30 - "Pieśni które leczą" - Światosław Wojtkowiak

Podróżnik, pielgrzym, fotograf i przewodnik. Dokumentuje duchowe tradycje świata, w tym techniki uzdrawiania i magię świętych roślin. Poznamy amazońskich uzdrawiaczy pracujących z pieśniami przywracającymi harmonię

i zdrowie.

21.40-22.10 - "Karczeby" - Adam Pańczuk

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa. Tym mianem na Polesiu

i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi. W wyrazistych, trudnych do zapomnienia portretach Pańczukowi udaje się uchwycić świętość ludzkiego życia.

22.20-22.50 - "Znikający taniec" - DOM TAŃCA

Jeszcze w latach 70. XX wieku zabawy przy granej na żywo muzyce były czymś powszechnym. Zatańczymy chodzonego, okrąglaka i oberka. Lekcje poprowadzi Grzegorz Ajdacki. Zagrają: Piotr Kaznowski (skrzypce), Mateusz Dobrowolski (bębenek).

23.00-23.30 - "Koniec pieśni" - Piotr Borowski

Wzruszający film o wymierającej kulturze wschodniego pogranicza. Zimą 1980/81 roku Piotr Borowski nagrał pieśni śpiewane przez mieszkańców wiosek w północno-wschodniej Polsce: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów oraz mieszkańców prawosławnej enklawy w Wierszalinie. W 2007 wrócił, by spotkać się z ich potomkami.

23.30-24.00 - "Bal dziadowski" - Remigiusz Mazur-Hanaj

Pieśni dziadowskie to utwory wykonywane przez grajków podczas odpustów i jarmarków. Niestety większość repertuaru dziadowskiego - tak jak i sama postać dziada, lirnika - przepadła w odmętach dziejów wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach. Wystąpią Remigiusz Mazur-Hanaj (lira korbowa, skrzypce) i Agata Harz (śpiew).

19.00-23.00 - warsztaty dla dzieci (6+) i dorosłych: Wierzbowa droga

Jak wykorzystać młode pędy wierzb? Jakie są podstawowe sploty i techniki wyplatania? Warsztaty dla przyszłych plecionkarzy i nie tylko. Prowadzenie: Sylwia Kozłowska (instruktor rękodzieła artystycznego, architekt krajobrazu, arteterapeuta).

Pisanie ikon. Napisz swoją ikonę. Dowiedz się, czym różni się ikona od obrazu. Objazdowe Warsztaty Pisania Ikon tworzy czwórka młodych entuzjastów sztuki ikony: Anna Marjak i Maria Marjakova z Gdańska oraz Elżbieta Długosz i Szymon Burek z Lublina.

Słowiański teatr cieni. Teatr Ex Machina specjalnie na tę noc stworzył sztukę o tajemniczym świecie Słowian. Sprawdź, w co potrafią przemienić się twoje ręce. Daj się porwać nocnej opowieści i jej niezwykłym bohaterom.

SOLEC 44. Tej nocy w barku Domu Spotkań z Historią potrawy serwować będzie Solec 44, jedno z ważniejszych miejsc na gastronomicznej mapie Polski. Potrawy od nosa do ogona. Produkty od najlepszych, lokalnych producentów żywności z całej Polski. Menu Solca łączy polską tradycję smaku i ułańską fantazję szefa kuchni Aleksandra Barona.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji