Artykuły

Lublin. 200 wydarzeń w Noc Kultury 2015

Noc Kultury 2015. Koncert Pablopavo i Marcina Świetlickiego, warsztaty z Jarosławem Koziarą, Robertem Kuśmirowskim i Janem Gryką oraz specjalne pokazy lubelskich teatrów to tylko niektóre propozycje składające się na program dziewiątej edycji Nocy Kultury.

Na uczestników imprezy z 6 na 7 czerwca czeka w tym roku około 200 wydarzeń przygotowanych nie tylko przez lubelskie instytucje kulturalne i organizacje pozarządowe, ale także koła studentów i licealistów, grupy przyjaciół, a nawet prywatne firmy.

Muzyczna noc w Browarze

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło projektów muzycznych. Jednym z nich będzie Noc w Browarze, podczas której Pablopavo i zespół Ludziki zaprezentują przekrojowy materiał ze wszystkich swoich płyt. Artystów wspomoże na scenie Marcin Świetlicki - polski poeta oraz wokalista zespołu Świetliki. Po występie odbędzie się premierowe wykonanie piosenek opracowanych dzień wcześniej przez uczestników warsztatów prowadzonych przez Pablopavo. Ponadto w Browarze Perła wystąpią DJ Krzak - jeden z filarów kolektywu Zjednoczenie Soundsystem, formacja CzessBand oraz zwycięzcy Sceny Talentów Szewca - zespół The Underground Man.

Centrum Kultury zaprasza na koncerty francuskiej grupy Alfie Ryner i powstałego z inicjatywy Krzysztofa Rogowskiego kilkunastoosobowego składu koncertowego Red Shoes Boogie Band. Muzykę odnajdziemy też w archikatedrze lubelskiej, gdzie po długiej przerwie ponownie zabrzmią zabytkowe organy. Zagra na nich Stanisław Diwiszek. Przed koncertem organowym zaśpiewają Lubelskie Stowarzyszenie Gospel i Dzieci Gospel. Tradycyjnie już w pierwszy weekend czerwca swoją działalność zainauguruje Most Kultury. Tym razem na gości czekają m.in. występy chóru Pieśni Czar, specjalnego projektu Orkiestry św. Mikołaja i dziecięcej grupy Kaniorowców, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej oraz funkowa grupa Lolo Ferrari.

Magiczny klimat miasta

W tym roku organizatorzy postawią duży nacisk na wizualną stronę imprezy. Ma to być gwarancją magicznego klimatu Nocy Kultury. Już w otwartym naborze pojawiła się oddzielna pozycja dotycząca sztuk wizualnych, a jego efektem będzie zbiorowa wystawa zaprezentowana w przestrzeni miasta. Wybrani projektanci przygotują osiem projektów, będących wynikiem warsztatów i konsultacji z lubelskimi artystami: Jarosławem Koziarą, Robertem Kuśmirowskim i Janem Gryką. Wśród wybranych obiektów jest Brama Grodzka, która rozbłyśnie kilkudziesięcioma specjalnie zaprogramowanymi żarówkami.

Z kolei ulica Żmigród przeobrazi się w wyjątkową instalację artystyczną - Świeciuchy. Ponad głowami przechodniów zawiśnie 300 niepowtarzalnych lampionów wykonanych z różnorodnych sukien. Instalację świetlną odnajdziemy też m.in. na placu Po Farze. Intrygująco zapowiada się świetlno-muzyczne show "koncert na Trybunale". Muzycy podwieszeni ponad ziemią na ścianie Trybunału Koronnego, walcząc z grawitacją, zagrają podniebny koncert.

Improwizacje teatralne

Silnym punktem tegorocznej imprezy będą też występy teatralne. Akademia Praktyk Teatralnych "Gardzienice" przygotowała spektakl "Supermarket i Narodowe Voodoo" [na zdjęciu]. Jest to ironiczna próba opisu rzeczywistości postkomunistycznej Polski, w której narodowe mity mieszają się z konsumpcyjnym stylem życia (Wirydarz Klasztoru Ojców Dominikanów, ul. Złota 9).

Teatr Stary zaprasza na improwizowany spektakl Quizoola. Przez sześć godzin artyści nieustannie zadają pytania i udzielają na nie odpowiedzi. Występ ewoluuje, przemieniając się w quiz, by na koniec przybrać kształt absurdalnego przesłuchania. Improwizację odnajdziemy też w Teatrze Osterwy. Aktorzy lubelskiej instytucji razem z członkami Impro Teatru Bezczelnego przełamią wszelkie konwencje i stworzą nowe światy. Jedynym reżyserem przedstawienia jest publiczność, która stanowi nieodłączny element pokazu.

Ponadto warto zwrócić uwagę na Polish ABC (Art Becomes Closer) - to wędrujące wielkogabarytowe litery, które układają się w nazwiska cenionych polskich twórców. Za projektem kryją się artyści toruńskiej grupy performerskiej Teatru Wiczy.

Noc Kultury aktywnie

Osoby chcące aktywnie spędzić Noc Kultury, powinny zajrzeć na plac przed Centrum Kultury. W programie znalazły się m.in. Slackline, BMX, skateboarding, rollerblading, parkour/freerunning, street workout, football freestyle. Będą także pokazy i warsztaty efektownych sportów miejskich z udziałem doświadczonych zawodników z Lublina.

Na Noc Kultury warto przyjść z dziećmi. Specjalnie dla nich organizatorzy przygotowali Rodzinny Skwerek wypełniony tańcem, animacjami, eksperymentami i zabawą. Na styku ulic Bernardyńskiej, Zamojskiej i Wyszyńskiego pojawi się też przygotowana przez przedszkolaki niezwykła instalacja świetlna złożona z kilkuset świecących słoików.

W sumie podczas tej wyjątkowej nocy będziemy mogli uczestniczyć w ponad 40 koncertach i 30 spektaklach teatralnych. Zobaczymy ponad 40 instalacji artystycznych i wystaw sztuki. W tym roku wydarzenia Nocy Kultury będzie można śledzić nie tylko na żywo, ale też w stworzonej na tę okazję Telewizji Nocy Kultury.

Dokładny harmonogram festiwalu wkrótce dostępny będzie na stronie www.nockultury.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji