Artykuły

Kraków. Voluntheatre od jutra

Przesyłamy nowe wiadomości prosto z Śródmiejskiego Ośrodka Kultury, gdzie wolontariusze z Polski i Rumunii spotkali się, by poznać odmienne kultury, obalić stereotypy, a przede wszystkim stworzyć przewodnik po animacji teatralnej.

Przewodnik ma być narzędziem dla każdego kto potrzebuje wsparcia w pracy z grupą. Pragnie ją zintegrować i z animować.

Na scenie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury pracowaliśmy nad doskonaleniem umiejętności współpracy w zespole, komunikowaniem się za pomocą sygnałów płynących z naszego ciała. Przygotowując się do pracy z cieniem, stworzyliśmy 2 etiudy filmowe do spektaklu cieni [linki pod artykułem)

Do tej pory młodzież brała udział w warsztatach teatralnych z aktorami Teatru Groteska, jednej z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Papier posłużył do budowy kukieł, elementów scenografii i kostiumów. Jedna ze scenografek teatralnych zdradziła kilka trików teatralnych na szybkie i efektowne zmiany scenografii.

Voluntheatre to również próby z głosem, krótkie muzyczne etiudy, zabawa ruchem i wykorzystanie ciało jako instrumentu muzycznego. Prawdziwym wyzwaniem była nauka starej, prawosławnej pieśni religijnej na cztery głosy w harmonii.

Voluntheatre to wieczory narodowe z prezentacją charakterystycznych dla Polski i Rumunii elementów kultury, języka, osobliwości z degustacją potraw, nauką języka, tańca i historii.

Młodzież z Polski: Rumuńskie przysmaki, tańce i śpiewy sprawiły, że na moment znaleźliśmy się na Bukowinie.

Czym jest animacja teatralna? Jak ją wykorzystać do integracji środowisk wielokulturowych? Podczas międzynarodowej wymiany, na te i inne pytania spróbują znaleźć odpowiedź wolontariusze, którzy zainicjowali projekt "Voluntheatre". Dwadzieścia sześć osób z Polski i Rumunii weźmie udział w warsztatach teatralnych LALA w TEATRZE, CIAŁO w AKCJI, kulturowych JA, TY, ONI, wokalnych POWIEDZ TO, fotograficznych ZABAWY ŚWIATŁEM, integracyjnych ZACZAROWAĆ PRZESTRZEŃ. Działania i odgrywane role mają pobudzić i wyzwolić kreatywność i przedsiębiorczość. W rezultacie zostaną one wykorzystane do tworzenia przewodnika po animacji teatralnej.

Przewodnik ma być narzędziem dla każdego kto potrzebuje wsparcia w pracy z grupą. Pragnie ją zintegrować i z animować.

Od marca 2015 roku prowadzone są przygotowania do wymiany. Całość działań będzie prezentował fan page Voluntheatre na FB. W tej chwili młodzież z Polski uczy się podstaw języka rumuńskiego i próbuje odpowiedź na pytanie, dlaczego Rumunia jest "łacińską wyspą we wschodniej Europie".

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu "Erasmus+".

***

Pobyt: San Antonio, ul. Krowoderska 7

Działania warsztatowe: Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 20

Liczba uczestników: 26 uczestników

Lider Projektu: Dom Kultury Zacisze (Warszawa, Polska)

Partner: Związek Polaków w Rumunii (Suczawa, Rumunia)

Uczestnicy o projekcie:

Udział w międzynarodowej wymianie pozwoli nam podnieść poziom wiedzy na temat innych kultur, sprawnie komunikować się z wykorzystaniem obcego języka, co w konsekwencji ułatwi nam w przyszłości start na rynku pracy.

Jako grupa wolontariuszy współpracujemy z dziećmi i osobami starszymi, odwiedzamy ich w Domu Dziecka, czy Ośrodku Pomocy Społecznej. Często brakuje nam pomysłów na zaanimowanie naszych podopiecznych, wciągnięcie ich do zabawy i pobudzenie ich aktywności.

W 2014 roku realizowaliśmy w Supraślu "Project V", gdzie wykorzystywaliśmy nowe media i pracowaliśmy z aktorami Teatru Wierszalin. Kilka ćwiczeń, zadań teatralnych sprawiło, że otworzyliśmy się na siebie i innych, poczuliśmy się zespołem.

Te doświadczenia chcemy wykorzystać w obecnym projekcie. Poznać nowe, kreatywne metody i sposoby pracy z innymi, integracji środowisk międzykulturowych, chociażby mieszkańców Ośrodka dla Uchodźców.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji