Artykuły

Okrutny świat Małej Świnki

W Teatrze Animacji odbyła się światowa prapremiera przypo­wieści "Mała Świnka" hindus­kiego intelektualisty Akumala Ramachandera. Autor - od kilku lat entuzjasta sztuki i kultury polskiej - był obecny na tym przedstawieniu, składał auto­grafy w swojej książce z ilustrac­jami Statysa Eidrigeviciusa. - Trzy lata temu udało mi się na­trafić na tę książkę. Zachwyciła mnie, więc zależało mi by ta przypowieść znalazła się w re­pertuarze Teatru Animacji, teat­ru dla dzieci i dorosłych. Trud­ność stanowiło przełożenie jej na język sceniczny - mówi Janusz Ryl-Krystianowski, reżyser spe­ktaklu.

Adaptacji i inscenizacja tej opowieści o przyjaźni, zdradzie, winie i karze dokonał Zdzisław Owsik. Narracja (małej dziew­czynki) prowadzona jest wolno, powtarzana, sceny ilustrowane gestem, scenografią (Tadeusz Hołówko), a przede wszystkim wspaniałą muzyką Grzegorza Turnau. - Muzyka jest wspania­ła, tworzy atmosferę, wywołuje właściwe efekty: smutek, strach, elementy makabryczne. Zachwy­cony jestem kreacjami Marysi (Mariola Ryl-Krystanowska) i Kierowcy-Oprawcy (Andrzej Marciniak). Ich środki wyrazu są proste, ale bardzo mocne - mówi A. Ramachander.

- Historia świnki jest okru­tna. Czy uważa pan, że dzieci powinny się uczyć od maleńkości, że życie jest okrutne?

- Dzieci już to wiedzą, widzą, co się wokół nich dzieje. Nie moż­na dzieci trzymać z dala od świa­ta, który je otacza, chronić je przed nim, gdyż on "wchodzi"do naszych domów każdego dnia. Dlatego lepiej, gdy dziecko jest przygotowane od samego począt­ku, że jest ból, okrucieństwo, ale i miłość.

- Czy nie sądzi pan, że przedstawienie jest zbyt wolne dla dzieci wychowanych przed telewizorem, na grach komputerowych?

- Mogłoby być szybsze ale dzie­ci są "zepsute" przez telewizję. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest dla Teatru, by utrzymać bardzo wysoki poziom sztuki. Sądzę, że dzieci powinny być uczone tego wolniejszego rytmu. Zresztą wydaje mi się, że Polska, to nie Ameryka (nie chciałbym, żeby nią była) - u was ciągle jest jeszcze czas na refleksję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji