Artykuły

Szczecin. Współczesny w VI LO

Warsztaty prowadzone przez aktorów tego teatru odbywają się w szczecińskich szkołach z okazji premiery spektaklu "Akropolis" w reżyserii Anny Augustynowicz.

Teatr jest miejscem dialogu, miejscem otwartym. Jeśli istniałaby tylko jedna słuszna interpretacja spektaklu, mielibyśmy do czynienia z totalitaryzmem - mówił w poniedziałek licealistom VI LO Michał Lewandowski, aktor Teatru Współczesnego.

Wystawienie przez zespół Teatru Współczesnego "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego jest zaledwie 14 inscenizacją w ponad stuletniej historii tego dramatu. Dotychczas był on uznawany za najtrudniejszy utwór twórcy "Wesela". Jak odbiera go współczesna młodzież? Licealiści w VI LO, przygotowani przez polonistkę Annę Roman, bez problemu dostrzegli w przedstawieniu o pewnej Wielkiej Nocy na krakowskim Wawelu, podczas której ożywają rzeźby i postacie z gobelinów, motywy biblijne oraz antyczne.

- Przewożenie figur przez anioły skojarzyło mi się trochę ze szpitalem psychiatrycznym, kiedy ta postać na wózku zawodziła - mówiła uczennica "szóstki".

Inny licealista był pod wrażeniem ruchu scenicznego w spektaklu. - Jak się przygotowywaliście do tych scen? - pytał aktora.

- Niesamowite są sceny zbiorowe i chyba one były najtrudniejsze - dociekała uczennica.

Michał Lewandowski, który gra w spektaklu biblijnego Jakuba, ze znawstwem i dowcipem opowiadał o Wyspiańskim, dramacie i przygotowaniach do spektaklu.

- Pracowaliśmy nad spektaklem przez trzy i pół miesiąca, to jest kawał czasu. Dzięki temu nawet praca w grupie prawie 30-osobowej była możliwa do zsynchronizowania, pomagała nam w tym muzyka (autorstwa Jacka Wierzchowskiego dop. red.), gdyż poetycki tekst, nie jest w prostym rytmie - przyznał.

Dodał, że spojrzenie na tekst dramatu i jego sceniczną adaptację poszerzył aktorom prof. z Uniwersytetu Jagiellońskiego Włodzimierz Szturc, znakomity znawca Wyspiańskiego oraz bardzo wiele wniosła reżyser Anna Augustynowicz, która jak powiedział jest "kopalnią wiedzy, idei, wartości i pomysłów na temat Wyspiańskiego". Dodatkowe motywy i interpretacje przekazał też aktorom asystent reżysera Tomasz Kaczorowski.

Warsztaty prowadzone przez aktorów Teatru Współczesnego organizowane są w II LO, V LO, VI LO, VII LO, IX LO, XIV LO i Gimnazjum nr 6. Oprócz Michała Lewandowskiego prowadzi je również aktorka Maria Dąbrowska. Natomiast w teatrze warsztaty dla młodzieży poprowadzili aktorzy Magdalena Wrani-Stachowska i Adam Kuzycz-Berezowski. Odbyły się również specjalne zajęcia dla studentów, a po spektaklach były spotkania z reżyser Anną Augustynowicz. Spektakl oraz działania edukacyjne powstały w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji