Artykuły

Olsztyn. Spektakl na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia w Teatrze im. Jaracza (ul. 1 Maja 4) o godz. 17 odbędzie się pokaz spektaklu "Czekając na" w wykonaniu aktorów Integracyjnego Teatru Tańca AUTentYcZni My

Okazją będą obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Obchodzony od 2008 roku dzień ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, obchody odbędą się również w Olsztynie. Organizuje je Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce. Dzień przed głównymi obchodami, a więc 1 kwietnia o godz. 16 w kinie Awangarda 2 (pl. Jana Pawła 2/3) odbędzie się premiera filmu o autyzmie "My little Bess", a o godz. 17 zaplanowane jest spotkanie z twórcami filmu Romanem Przylipiakiem i Patrykiem Zwolińskim.

2 kwietnia w Teatrze im. Jaracza (ul. 1 Maja 4) o godz. 17 odbędzie się pokaz spektaklu "Czekając na" w wykonaniu aktorów Integracyjnego Teatru Tańca AUTentYcZni My. Teatr działający przy Zespole Placówek Edukacyjnych na Nagórkach powstał w 2011 roku. - Była to konsekwencja naszych wcześniejszych zajęć ruchowych i tanecznych. Jako organizatorzy zajęć widzieliśmy, jaką radość one sprawiają dzieciom - powiedziała w rozmowie z PAP Katarzyna Śliwińska, opiekun zespołu teatralnego. - Autystycy mają specyficzny rodzaj zaburzeń i ten rodzaj ruchu był dla nich formą rehabilitacji. Ponieważ tak świetnie się prezentowali podczas zajęć, nie można było tak tego zakończyć. Chcieliśmy dalej jako terapeuci wspierać, pomagać i inspirować dzieci podczas cyklicznych zajęć teatru tańca.

Teatr w teatrze

Spektakl "Czekając na ..." osnuty jest na opowieści o czterech porach roku i różnych postawach ludzi zaangażowanych i biernych, wyczekujących. - Chcemy w nim przybliżyć problemy ludzi niepełnosprawnych, w tym i autystycznych. W przedstawieniu pojawia się taki moment, że aktorzy zasłaniają uszy, sygnalizując, że dochodzące do nich dźwięki są za mocne. U ludzi autystycznych występuje albo nadwrażliwość na bodźce albo wręcz przeciwnie - bodźce, które dla zdrowych ludzi są zbyt silne, dla autystyków mogą być z kolei za słabe - tłumaczy Śliwińska.

Jak dodała, interpretację przedstawień teatru pozostawia jego odbiorcom. Spektakle są integracyjne, bo biorą w nim udział oprócz dzieci i młodzieży autystycznej także terapeuci. Gdy podczas spektaklu aktorzy noszą maski, widz może się nie zorientować, kto jest osobą niepełnosprawną.

Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie Agnieszka Jabłońska podkreśliła, że dyrekcja Teatru im. Jaracza bez chwili wahania udostępniła scenę dla "AUTentYcZnych My". - Bardzo się cieszę, że spojrzała z życzliwością na nas, nie trzeba było w ogóle przekonywać, by spektakl odegrany został właśnie w teatrze - mówi Jabłońska. - Nasz teatr nie tylko w nazwie ma słowo autentyczni, również na scenie dzieją się rzeczy autentyczne. Oczywiście nasi aktorzy starają się trzymać scenariusza, ale czasem zdarzają się improwizacje. Radzą sobie z tym świetnie, są profesjonalistami, wkładają ogromnie dużo wysiłku, by widzowie poczuli i łzy i radość.

W teatrze występuje 13 uczniów w wieku od 12 do 22 lat z różnymi niepełnosprawnościami, jednak przede wszystkim z autyzmem. Przez trzy lata działalności przygotowali trzy spektakle: "AUTentYcZni My", "Historia w tańcu" oraz "Czekając na". Na koncie mają sporo sukcesów. W 2012 roku zdobyli wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal w Mrągowie. Wygrali także wojewódzkie eliminacje w ogólnopolskim konkursie teatrów szkolnych Telewizji Polskiej w kategorii gimnazjów.

Happening przed ratuszem

Spektakl rozpocznie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Olsztynie. Potem, ok. godz. 18, przed olsztyńskim urzędem miasta odbędzie się happening manifestujący solidarność z ludźmi dotkniętymi autyzmem. Wszyscy zainteresowani będą mogli przenieść się na chwilę do świata autyzmu, wchodząc do namiotu sensorycznego, gdzie będzie można poczuć i zobaczyć, jak wygląda świat widziany oczami osoby autystycznej. Bo trzeba przypomnieć, że osoby autystyczne inaczej niż przeciętny człowiek reagują na bodźce z zewnątrz, mają nietypowe zachowania. Ich zmysły, czyli smak, wzrok, słuch, dotyk mogą być albo nadwrażliwe na bodźce z zewnątrz, albo za mało wrażliwe.

Imprezę poprowadzą Iwona Pavlovic oraz Stefan Brzozowski i Ewa Cichocka z zespołu Czerwony Tulipan. W programie występ zespołu Enej, błękitny catering i pokaz krótkich filmów o autyzmie. O godz. 19 olsztyński ratusz zostanie podświetlony na niebiesko - to kolor autyzmu - podobnie jak wiele budynków na świecie, w tym Statua Wolności w Nowym Jorku, Opera w Sydney, posąg Chrystusa w Rio de Janeiro, Parlament w Budapeszcie czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Błękitną iluminacją w Olsztynie rozbłysną również olsztyńskie planetarium oraz obserwatorium astronomiczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji