Artykuły

Gdańsk. Promocja książki o Teatrze Miejskim w Gdańsku

22 marca o godz. 14.30, w ramach Dnia Otwartego Teatru, w czarnej sali Teatru Wybrzeże odbędzie się wykład otwarty dr Eweliny Damps, połączony z promocją jej książki "Historia Teatru Miejskiego w Gdańsku (1801-1841)".

Wykład poświęcony będzie początkom niemieckiej sceny teatralnej na Targu Węglowym w Gdańsku. Teatr Miejski (Stadttheater) został otwarty w tym miejscu dokładnie 3 sierpnia 1801 roku. Pierwsze 40-lecie działalności tego teatru to okres niezwykle ciekawy z uwagi na doniosłe zmiany polityczne (okres pruski, powstanie pierwszego Wolnego Miasta Gdańska), a także wydarzenia wokoło teatralne (np. występy gościnne artystów niemieckich oraz trupy Wojciecha Bogusławskiego). Przedstawione zagadnienia związane m.in. z architekturą czy socjologią teatru zostaną mocno osadzone w historii Gdańska. Po wykładzie odbędzie się spotkanie z dr Eweliną Damps, a także z prof. dr hab. Janem Ciechowiczem, promotorem tej rozprawy.

***

Od wydawnictwa:

"Historia Teatru Miejskiego w Gdańsku (1801-1841)" jest bardzo rzetelnie przygotowanym studium historycznym dziejów sceny miejskiej na początku XIX wieku. Zostało ono oparte na bogatych materiałach źródłowych i wzbogacone o wiele zagadnień kontekstowo poszerzających główny temat książki.

Przedstawione w publikacji szczegółowe rozważania o czterdziestoletnich losach gdańskiej sceny zawodowej ujęte zostały w trzy części. Część pierwsza dotyczy siedmioletniego okresu działalności następców i spadkobierców Karoliny Schuch - Jeana Bachmanna i Carla Steinberga. Omówienie losów teatru gdańskiego w części drugiej sięga roku 1819, natomiast część trzecia dotyczy dwudziestolecia zamykającego się rokiem 1841. Przyjęte cezury są zatem podyktowane z jednej strony strukturą organizacyjną teatru i osobą dyrektora, z drugiej zaś szczególnymi warunkami działalności teatru w okresie oblężenia przez wojska napoleońskie.

Publikacja z pewnością spotka się z dobrym odbiorem nie tylko ze strony historyków teatru polskiego i niemieckiego, badaczy teatru jako instytucji, ale także czytelników zainteresowanych kulturą lokalną w pierwszej połowie XIX wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji