Artykuły

Warszawa. 250 lat Teatru Narodowego: premiera "Kordiana" i Sympozjum Teatrów

"Kordian" w reż. Jana Englerta, plenerowy Festyn Teatralny otwarty dla publiczności i międzynarodowe Sympozjum Teatrów Narodowych to niektóre z elementów obchodów przypadającego w tym roku 250-lecia Teatru Narodowego - wymieniano w środę na konferencji w Warszawie.

To, że w polskiej stolicy obchodzone jest święto Teatru Narodowego, podkreślać ma specjalnie dobrany na ten czas repertuar - w sezonach 2014/2015 oraz 2015/2016 na scenach teatru odbywają się premiery utworów polskich, klasycznych i współczesnych.

- Koncentrujemy się na repertuarze polskim. (...) Różewicz, Słowacki, Mickiewicz - to są filary polskiej dramaturgii, polskiej literatury - mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Krzysztof Torończyk.

Na liście premier sezonów jubileuszowych znalazły się m.in.: "Opowiadanie brazylijskie" wg Jarosława Iwaszkiewicza (reż. Marcin Hycnar, 28 marca 2015), "Msza za miasto Arras" wg Andrzeja Szczypiorskiego (reż. Janusz Gajos, 22 maja 2015), "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza (reż. Artur Tyszkiewicz, 3 października 2015).

Na 19 listopada zaplanowano specjalną galę jubileuszową w 250. rocznicę inauguracji TN (dokładna data powstania Teatru Narodowego w Warszawie to: 19 listopada 1765 r.). Odbędzie się wówczas premiera "Kordiana" Juliusza Słowackiego w reż. Jana Englerta, zastępcy dyrektora TN ds. artystycznych. Będzie to, jak podkreślono, inscenizacja jednego z najważniejszych polskich dzieł, którego kolejne realizacje wyznaczały zarazem rytm historii narodowej sceny. "Przedstawienie w reżyserii Jana Englerta reinterpretuje romantyczny dramat w duchu współczesności" - zaznaczono.

W lutym w Teatrze Narodowym, wpisując się w program obchodów, odbędzie się premiera "Dziadów" Adama Mickiewicza. Za realizację odpowiadał będzie znany reżyser litewski Eimuntas Nekrosius.

Elementem świętowania jubileuszu będą też przedstawienia w ramach "Spotkania Teatrów Narodowych", zaplanowanego na październik i grudzień. Jak wyjaśniono, ukazany zostanie "dorobek najważniejszych scen narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem obecności polskiego repertuaru".

W programie "Spotkania..." znajdą się m.in. przedstawienia zaproszonych do Warszawy - prezentujących polski repertuar - teatrów zagranicznych: Theatre National de la Colline z Paryża i Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego (Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras) z Wilna. Będą to: "Koniec historii" wg "Historii" Witolda Gombrowicza (Theatre National de la Colline, reż. Christophe Honore, 4-5 grudnia) i "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka (Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras, reż. Yana Ross, 8-9 grudnia).

20-21 listopada odbędzie się Sympozjum Teatrów Narodowych. "Dyrektorzy scen narodowych różnych krajów spotkają się w Warszawie, by dyskutować o zadaniach i wyzwaniach, które stoją dzisiaj przed instytucjami narodowymi. W otwartej dla publiczności debacie udział wezmą wybitni humaniści" - zapowiedzieli organizatorzy obchodów.

Dużą atrakcją dla mieszkańców Warszawy będzie zaplanowany na 12 września Festyn Teatralny, czyli otwarta dla publiczności, masowa, całodzienna impreza plenerowa na placu Teatralnym.

"Obok programów artystycznych przygotowanych przez zespół aktorski Teatru Narodowego i studentów warszawskiej Akademii Teatralnej odbędą się także: czytanie VI Księgi "Pana Tadeusza" w reż. Piotra Cieplaka, warsztaty dla dzieci oraz pokazy technik teatralnych, wystawa plenerowa dotycząca historii Teatru Narodowego, licytacja kostiumów i rekwizytów teatralnych" - wymieniono w zapowiedzi imprezy.

Na jej finał zaprezentowana ma być specjalna instalacja medialna autorstwa jednego z czołowych polskich artystów wizualnych Krzysztofa Wodiczki.

Honorowy patronat nad obchodami 250-lecia Teatru Narodowego objął prezydent Bronisław Komorowski.

"19 listopada 1765 roku w nieistniejącym dziś budynku Operalni przy ul. Królewskiej Aktorowie Jego Królewskiej Mości dali premierę +Natrętów+ Józefa Bielawskiego, komedii będącej swobodną przeróbką z Moliere'a. Ponieważ trupa miała wszelkie cechy w pełni zawodowego i narodowego zespołu (grała w języku polskim i z gry się utrzymywała), 19 listopada obchodzimy jako rocznicę powstania Teatru Narodowego. Powołanie narodowej sceny było jednym z elementów projektowanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego reformy edukacji, obyczaju i życia kulturalnego upadającej Rzeczypospolitej" - przypomniano na stronie internetowej TN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji