Artykuły

Kraków. Cyfrowe dziedzictwo w Teatrze im. Słowackiego

Zapraszamy do korzystania z portalu www.kultura.malopolska.pl będącego efektem partnerskiej współpracy siedmiu instytucji kultury w regionie Małopolski w ramach projektu "Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Projekt został zrealizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w partnerstwie z: Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Muzeum-Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum-Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Realizacja projektu "Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie umożliwiła digitalizację i udostępnienie unikalnej kolekcji 15 tys. zabytkowych afiszy teatru krakowskiego z lat 1865 -1893 i Teatru Miejskiego (obecnie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) z lat 1893-1945, będących dokumentacją dziejów tych scen i historii miasta. Wśród najcenniejszych są m.in. afisze z prapremier "Kordiana" J. Słowackiego z 1899 r., "Dziadów" A. Mickiewicza w inscenizacji S. Wyspiańskiego z 1901, legendarnych prapremier Stanisława Wyspiańskiego np. "Wesela" z 1901 r., debiutu Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego" z 1921 r. itd., afiszy z dni wybuchu pierwszej i drugiej wojny światowej, uroczystych przedstawień po ogłoszeniu Aktu Trzech Cesarzy 5 listopada 1916 roku, z 11 listopada 1918, afisze żałobnych uroczystości po śmierci marszałka Piłsudskiego, z czasów okupacji i wielu innych ważnych wydarzeń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji