Artykuły

Jan Świderski gra główną rolę w "Nosorożcu" Ionesco (Teatr Dramatyczny) Ł

GŁOŚNA sztuka Ionesco pt."Nosorożec" otwiera nowy sezon w "Teatrze Dramatycznym". Premiera w sobotę,16 bm. Przedstawienie reżyseruje Wanda Laskowska. W głównej roli wystąpi Jan Świderski.

Paryska premiera "Nosorożca" od­była się w pierwszych dniach stycz­nia 1960 r.w Teatrze Jean Louis Barrault. Wzbudziła wiele dyskusji i sporów natury ideowej i formalnej. Sztuka ta bowiem odbiega da­leko od dotychczasowego stylu Ione­sco,stylu,który stał się sztandarem awangardy scenicznej,"antyteatru".

Oto co mówi sam autor o swojej sztuce:

- "W "Nosorożcu" nie próbuję pro­wadzić dyskusji filozoficznej czy po­litycznej. Punkt wyjścia... pewnej mojej osobistej obsesji. Wie­lokrotnie w mym życiu zadziwiało mnie to,co można by nazwać prą­dem opinii,nagłą zmianą,którą on wywołuje siłą zarażania,mającą cha­rakter istnej epidemii. Najjaskrawszym i najstraszliwszym tego przykładem był hitleryzm w Niemczech... ludzie zmieniają swoje poglądy, zmieniają siebie i gotowi są z całą świadomością zamordować tych,któ­rzy tych poglądów nie podzielają...I ludzie ci nie upodabniają się,lecz wprost stają się dzikimi zwierzętami,na przykład nosorożcami. Właśnie to przedziwne zjawisko,które mnie - i chyba nie tylko mnie - uderzyło,starałem się w sztuce pokazać,czy też raczej wyrazić obrazami.

- Gdy czytałam tę sztukę - mówi Wanda Laskowska,reżyser przedsta­wienia w Teatrze Dramatycznym - uważałam ją za utwór przeciw kon­formizmowi w ogóle. Dziś,w świet­le ogólnej sytuacji na świecie,sztuka nabiera jednoznacznego wyrazu,za­równo dla nas Polaków,jak dla wszystkich ludzi. Jest to sztuka prze­ciw hitleryzmowi,przeciw psychozie faszyzmu.

Jan Świderski po raz drugi gra w sztuce Ionesco. W roku 1957 wystę­pował w "Krzesłach".

- Rola Berengera - mówi Świder­ski - sprawia aktorowi poważną trudność. Odbiega ona od tradycyj­nych postaci bohatera w zwykłych sztukach. Normalnie bohater jest oso­bą działającą, zmieniającą się,posu­wającą akcję utworu. W tej sztuce jest zupełnie inaczej. Zmienia się całkowicie otoczenie.Otoczenie jest motorem akcji. Bohater pozostaje pa­sywny. Trwa na pozycjach ludzkich,gdy wszyscy wokoło staczają się na pozycje zwierzęce. W tym ustawieniu sprawy tkwi niewątpliwy optymizm autora,ale i trudność odtworzenia tej roli w po­równaniu z tradycyjnymi rolami bo­haterów scenicznych.

"Nosorożec" ukaże się na scenie w przekładzie Adama Tarna,w oprawie scenicznej Andrzeja Sadowskiego,z muzyką Andrzeja Markowskiego. Wy­stępują m.in. Elżbieta Czyżewska i Lucyna Winnicka, Wiesław Gołas, Józef Nowak, Stanisław Jaworski, Witold Skaruch, Czesław Kalinowski i Stanisław Gawlik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji