Artykuły

Włodawa. Festiwal Trzech Kultur

Trzy dni, trzy świątynie, trzy kultury i religie - to formuła tej wyjątkowej imprezy. Kto raz tu zajrzy, będzie powracał co roku. Kto nie był, powinien już na piątek zaplanować wyjazd do Włodawy nad Bugiem.

Przyjezdnego zaskoczy ozdobny drogowskaz przy jednej z głównych ulic Włodawy. Wskazuje on miejsca tamtejszego magicznego trójkąta kulturowego, czyli trzy odległe od siebie zaledwie o sto metrów świątynie: kościół pod wezwaniem św. Ludwika z klasztorem paulinów, cerkiew prawosławną pod wezwaniem Narodzenia NMP oraz zespół synagogalny, użytkowany przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Podczas Festiwalu Trzech Kultur, którego ósma już edycja odbędzie się od piątku do niedzieli, przy każdej świątyni staje namiot z telebimem i głośnikami, bo kościół, cerkiew i synagogi często nie są w stanie pomieścić wszystkich chętnych na odbywające się w nich koncerty.

- Nić koncertowa jest osią tego festiwalu i wiąże w całość wszystkie imprezy. Dlatego na przykład co roku w synagodze występują klezmerzy - podkreśla dyrektor muzeum Marek Bem, pomysłodawca festiwalu, jego scenarzysta i reżyser. - Program dostrajamy do czasu i do określonej tradycji. W tym roku będzie to klimat Bożego Narodzenia i świąt Chanuki, stąd festiwal odbywa się w połowie grudnia.

Do Włodawy przyjeżdżają znani artyści. I tak już w piątek wieczorem w Wielkiej Synagodze z recitalem "Szmoncesy" wystąpią Wiktor Zborowski i Marian Opania, po czym zagra zespół Klezzmates z Krakowa. Natomiast w sobotę do cerkwi tłumy ściągnie z pewnością Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej z Warszawy pod dyrekcją dobrze we Włodawie znanego, wybitnego dyrygenta ks. Jerzego Szurbaka. Gościem będzie Narodowy Zespół Chóralny "Skworuszka" z Charkowa na Ukrainie. Kościół zmieni się w salę koncertową w niedzielę - zagra Jasnogórski Oktet Dęty, zaśpiewa Chór Sióstr Nazaretanek z Kalisza, usłyszymy też kolędy w wykonaniu Alicji Majewskiej.

Równolegle z koncertami przez trzy dni odbywać się będą wernisaże, projekcje filmowe i spektakle teatralne, warsztaty plastyczne, czynny będzie festiwalowy bazar. Dzieci uczyć się będą, jak zrobić bączka chanukowego oraz poznają najprostsze tajemnice pisania ikon. Pierwsze festiwalowe zajęcia rozpoczynają się zwykle ok. godz. 10, a kończą koncertami trwającymi nawet do godz. 23. Kto lubi oryginałów, zapewne zwróci uwagę na Tomasza Sylwestrzaka z Bielska-Białej, jednego z sześciu polskich kataryniarzy.

Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego mieści się przy ul. Czerwonego Krzyża 7, tel. (082) 572 21 76, więcej informacji: www.muzeum.wlodawa.metronet.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji