Artykuły

Szczecin. Warsztaty i monodram "Niewidka"

W czwartek biblioteka ProMedia organizuje akcję "Biblioteka przyjazna niewidomym" - dzień otwarty (w godz. 14-19) dla osób niewidomych i ich rodzin. Wieczór zakończy prezentacja monodramu "Niewidka" w wykonaniu Alicji Czarnuszki, która należy do grupy recytatorskiej Espero - PZN.

Bogaty wybór audiobooków. Bibliotekarze chętni pomóc osobie, która nie widzi. Poruszający monodram niedowidzącej. Miejska Biblioteka Publiczna chce przyciągnąć osoby niewidome.

- Naszym celem jest zachęcić osoby niewidome do większej aktywności. Tylko 10 proc. z nich jest aktywne społecznie - tłumaczy Anna Rutkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Chcemy, żeby biblioteka była przestrzenią, gdzie będą czuć się komfortowo, bo to pomoże w ich integracji.

W zbiorze MBP znajduje się ponad 3,5 tys. audiobooków, dzięki którym osoby, które straciły wzrok, nie muszą rezygnować z książek. Najbogatszy wybór mają: ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2, filia nr 4 przy ul. Barnima 25 oraz filia nr 48 przy ul. Rydla 93. Filia nr 28 przy pl. Lotników udostępnia jeszcze kasety magnetofonowe.

We wtorek w MBP przeprowadzone zostaną dwa specjalistyczne warsztaty dla osób mających kontakt z niewidomymi, dla bibliotekarzy i dla wolontariuszy, którzy chcą pomagać niewidomym w codziennych sytuacjach.

Nie widzę publiczności, ale czuję jej odbiór

W czwartek biblioteka ProMedia organizuje akcję "Biblioteka przyjazna niewidomym" - dzień otwarty (w godz. 14-19) dla osób niewidomych i ich rodzin. O godz. 17 będą mogli spotkać się z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych, którzy podpowiedzą, w czym może pomóc organizacja oraz okulistą, który doradzi, jak dbać o wzrok.

Wieczór zakończy prezentacja monodramu "Niewidka" w wykonaniu Alicji Czarnuszki, która należy do grupy recytatorskiej Espero - PZN. Pod kierunkiem Krystyny Maksymowicz, aktorki Teatru Współczesnego, przygotowała monodram według "Diabłów" Tadeusza Nowaka. Historię niewidomej Sołtyski sprawującej pieczę nad całą wsią. Spektakl wyróżniony został na 10. Turnieju Teatrów Jednego Aktora "Sam na scenie" w Słupsku i 10. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie. - Siłą tego monodramu jest prawda - mówi niedowidząca Czarnuszka. - Nie widzę publiczności, ale czuję jej odbiór. I dodaje: - Do osób z dysfunkcją wzroku powiem: warto być aktywnym, aktywna czuję się potrzebna innym. Do ludzi widzących: nie bójcie się nas, bo nie gryziemy. Otwartość niweluje granice.

Na monodram w czwartek w ProMedia o godz. 18 wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji