Artykuły

Londyn. Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie

Dr Maja Elżbieta Cybulska i Maciej Patkowski zostali laureatami tegorocznej edycji nagród Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie. Ta prestiżowa nagroda jest przyznawana od 60 lat.

Główną Nagrodą Literacką za całokształt twórczości uhonorowano dr Maję Elżbietę Cybulską. Natomiast Nagrodę im. Włady Majewskiej w kategorii za najlepszą książkę roku 2013 dla pisarza polskiego mieszkającego poza krajem przyznano Maciejowi Patkowskiemu za książkę pt. "Kryptonim "Paderewski""

O tegorocznych laureatach nagród, przyznanych przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), poinformowała w piątek PAP w imieniu jury dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, polska pisarka, na stałe mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.

Decyzję o przyznaniu nagród podjęło jury w składzie: przewodniczący Andrzej Krzeczunowicz, prezes ZPPnO w Londynie, dr Nina Taylor-Terlecka z Oxfordu, ks. prof. dr Bonifacy Miązek z Wiednia, dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, pisarka z Wilmington w USA i ks. prof. dr Janusz Ihnatowicz, poeta z Houston w USA oraz dr Beata Dorosz z warszawskiego Instytutu Badań Literackich PAN.

Laureatka dr Maja Elżbieta Cybulska od blisko pół wieku zajmuje się krytyką literacką i teatralną. Na jej twórczość składają się artykuły, recenzje, szkice krytyczne, eseje i rozprawy, prace edytorskie.

Jak napisano w komunikacie jury jej prace świadczą o wybitnym talencie analitycznym. Jest ona pisarką, która "podejmując się roli przewodnika po literaturze polskiej i obcej, z pasją i znawstwem erudyty komentuje na łamach czasopism krajowych, ("Polonistyka", "Nowe Książki") i emigracyjnych ("Wiadomości", "Środa Literacka", "Tydzień Polski", "Dziennik Polski" i "Dziennik Żołnierza") ważne i ciekawe zjawiska i wydarzenia literackie, od pisarstwa Mariana Pankowskiego po twórczość Virginii Woolf".

Wydała też tomy esejów "Tematy i pisarze", opublikowane w Londynie w 1982 r., "W moich oczach" (Londyn 1995) i "Dobra Anglia i inne szkice" (Rzeszów 2005). "Publikacje te sytuują ją w rzędzie kontynuatorów najlepszych tradycji krytyki literackiej na emigracji; wyrazem uznania było powołanie jej w 1988 w skład jury prestiżowej nagrody Wiadomości"" - podkreślono w komunikacie jury.

Szczególną wartość mają jej prace poświęcone zachowaniu polskiego dziedzictwa kulturalnego na obczyźnie: rozprawa "Wacław Iwaniuk poeta" (Londyn 1984), "Potwierdzone istnienie. Archiwum Stefanii Zahorskiej" (Londyn 1988)czy "Rozmowy ze Stanisławem Gliwą" (Londyn 1990), a także prace bibliograficzno-dokumentacyjne.

Własną twórczość poetycką przedstawiła w tomie "Próby liryczne" (Londyn 1980). W 1981-1986 była członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie; w 1982-1983 współredagowała londyński "Pamiętnik Literacki". Jest profesorem zwyczajnym Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego w Londynie.

Nagrodę im. Włady Majewskiej w kategorii za najlepszą książkę roku 2013 dla pisarza polskiego mieszkającego poza krajem otrzymuje Maciej Patkowski za książkę pt. "Kryptonim "Paderewski"" opublikowaną przez Wydawnictwo LTW. Autor od przeszło czterdziestu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Maciej Patkowski w swej książce przypomina Paderewskiego artystę, ale przede wszystkim męża stanu głęboko zaangażowanego w sprawy Polski, "aktywnie działającego do ostatnich dni życia na emigracji na rzecz Kraju walczącego z najazdem hitlerowskim i sowieckim". Autor, "tworząc znakomitą opowieść paradokumentalną, pełną dramatyzmu historycznego i prawdy psychologicznej" korzystał z wielu źródeł, m.in. pamiętników i dokumentów archiwalnych, najczęściej dotychczas niepublikowanych, znajdujących się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stanford University.

- Uważam, że istniejącą już 60 lat nagrodę należy hołubić i cenić. Otrzymali ją w przeszłości m.in Zofia Romanowiczowa, Gustaw Herling-Grudziński, Marian Hemar, Aleksander Janta-Połczyński, Danuta Mostwin, Czesław Miłosz, Jan Lechoń, Andrzej Pomian. Dzięki m.in. tym postaciom kultura polska istniała nieprzerwanie w trudnym okresie dla Polski - powiedziała PAP Aleksandra Ziółkowska-Boehm pisarka i laureatka tej nagrody, obecnie będąca w składzie jury.

Jak zaznaczyła Ziółkowska-Boehm doszła nowa kategoria nagrody, według niej - bardzo ważna, szczególnie w obecnych czasach, nagroda za propagowanie kultury polskiej za granicą. Chodzi o docenienie niezmiernie ważnych działań wielu osób - niezależnie od pochodzenia ani miejsca zamieszkania - na rzecz naszej polskiej kultury. Wszelkie publikacje i akcje w obcym środowisku na rzecz "Polskiej Sprawy" są na wagę złota - podkreśliła.

Spotkanie z laureatami oraz wręczenie nagród odbędzie się w marcu 2015 r. w Ambasadzie RP w Londynie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji