Artykuły

Nagła zamiana ról

Odtwórca głównej roli do­wiaduje się z prasy, że naza­jutrz w Lubuskim Teatrze odbędzie się spektakl... bez jego udziału. Dyrekcja nie widzi nic dziwnego w za­stępstwie. Reżyser jest za­skoczony.

Minionej soboty Lubuski Te­atr wystawił - po raz pierwszy w tym sezonie - "Komedię sytuacyjną". Premiera farsy J. Mortimera i B. Cooke'a w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego (twórcy "Samych swoich") odbyła się w lutym 2000 r. Jednym z głów­nych aktorskich atutów przed­stawienia (dowodem - recen­zje) była postać Karola Summerskilla, grana gościnnie przez Sławomira Krzywiźniaka. Tytuł cieszył się powodze­niem. Widzowie, którzy wybrali się na spektakl tego weekendu, obejrzeli go w innej, niż dotąd obsadzie. W roli Karola wystąpił - gościnnie - Zdzisław Sobociń­ski z teatru w Jeleniej Górze.

Prawo aktora

O tym, że spektakl zostaje wznowiony, S. Krzywiźniak do­wiedział się w piątek, z gazety. Jest zaskoczony. Dzwoni do re­żysera, który nic o zastępstwie nie wie.

"Komedia" miała być wzno­wiona już we wrześniu ub.r. - Kiedy zastępca dyrektora teatru poinformował mnie o tym, za­uważyłem, że nie mamy podpi­sanej umowy. I że chciałbym ją podpisać na lepszych warun­kach. W końcu "Komedia" jest grana już drugi rok, a wszystko wokół drożeje... Usłyszałem, że zorientuje się w możliwościach. A po dwóch dniach - także od dyrektora Andrzeja Nowaka - dowiedziałem się, że teatru nie stać na podwyżkę. Spektaklu wtedy nie wznowiono. Nikt wię­cej ze mną na ten temat nie roz­mawiał (choć zabiegałem o kontakt w tej sprawie z dyrek­torem Buckiem) - nie było więc nawet okazji do kompromiso­wego rozwiązania. Chodzi tylko o formę... 30 lat jestem w zawo­dzie i pierwszy raz spotkałem się z takim potraktowaniem nie tyle mojej osoby, co artystycz­nego kształtu spektaklu.

Prawo dyrektora

- Jako dyrektor artystyczny teatru, który zań odpowiada, mam prawo zatrudniać takich aktorów i robić takie zastęp­stwa, jakie uznam za stosowne - mówi Andrzej Buck. - Pan Krzywiźniak otrzymał we wrze­śniu propozycję zawarcia nowej umowy, ale nie przyjął oferowa­nych warunków. Spektakl, jak mogła się pani przekonać dzi­siejszego wieczoru, wciąż cieszy się powodzeniem. Dlaczego więc z powodu jednego aktora miałby zejść z afisza? Zastępca otrzymuje takie samo honora­rium, jak poprzednik. Nie widzę więc problemu.

- Nic nie wiem o zastępstwie - mówi Sylwester Chęciński. - Je­stem bardzo zaskoczony sytu­acją. Po długiej przerwie w gra­niu potrzebne są próby wznowieniowe, zwłaszcza gdy do przedstawienia wchodzi nowy aktor. Ta rola była skrojona na miarę Krzywiźniaka, który zna­komicie ją zagrał. Czego o za­stępcy powiedzieć nie mogę. Je­leniogórski spektakl jest zresztą trochę inaczej przeze mnie pro­wadzony - inna była interpreta­cja ról i sytuacji. Nie wyobra­żam sobie prostego przeniesie­nia postaci z jednego przedsta­wienia do drugiego.

Prawo reżysera

- Oczywiście, zdarza się, że ktoś gra gościnnie. Ale reżyser, który podpisuje się pod spekta­klem, powinien mieć nad nim kontrolę. Poprzez udział w pró­bach poprzedzających wznowie­nie tytułu.

- Nie stać mnie na to, żeby za­praszać reżysera przy każdym

zastępstwie, choć bardzo bym chciał - mówi dyrektor teatru. - Jednego i drugiego aktora do udziału w podobnych spekta­klach przygotował pan Chęciń­ski. Próby wznowieniowe odby­ły się pod kierunkiem asystenta reżysera, Artura Belinga. Po­dobnie, jak przy zastępstwach innych postaci, o których pan Chęciński wiedział. I nie zgła­szał wtedy zastrzeżeń...

(- Nie zgłaszałem dlatego, że wiedziałem, ba! prowadziłem pierwsze próby z udziałem zmienniczki - wyjaśnia reżyser).

Publiczność wychodzi z te­atru rozbawiona "Komedią sy­tuacyjną" na scenie. Jeśli ktoś przyszedł dla Krzywiźniaka, może się czuć zawiedziony. Większość jest nieświadoma, że jedną z głównych postaci zagrał ktoś inny. Więc może faktycznie nie ma problemu, tylko zawie­dzione ambicje aktora i rozgo­ryczenie reżysera, który mówi o braku szacunku do widza, nie wspominając o sobie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji