Artykuły

Warszawa. "Bagaże kultury" poświęcone Januszowi Morgensternowi

Teatr Żydowski zaprasza w niedzielę 28 września o godz. 14.00 na jedenaste już spotkanie z cyklu "Bagaże kultury", poświęcone tym razem wybitnemu reżyserowi i producentowi, jednemu z najważniejszych artystów polskiego kina, Januszowi Morgensternowi

W spotkaniu udział wezmą m. in. żona Krystyna Morgenstern, reżyserzy Andrzej Wajda i Andrzej Kotkowski a także Jan Englert. Wszystkie spotkania cyklu "Bagaże kultury" prowadzi Remigiusz Grzela. Wstęp: 5 zł. Konieczność rezerwacji miejsc: tel.: 22 850 64 50 lub 51, mail: bow@teatr-zydowski.art.pl.

Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/

JANUSZ MORGENSTERN. Był synem Dawida Morgensterna i Estery Druks. Młodość spędził na Podolu, gdzie zdał maturę. W czasie wojny ukrywał się, m.in. w domu ukraińskiego dyrektora szkoły w Mikulińcach. Po wojnie podjął studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, które ukończył w 1954 roku. Największy rozgłos przyniosły mu oryginalne współczesne dramaty, poruszające problemy młodych ludzi: "Do widzenia, do jutra", "Jowita", "Trzeba zabić tę miłość". Wielką popularnością cieszyły się również zrealizowane przez niego pod koniec lat 60. seriale telewizyjne "Stawka większa niż życie" i "Kolumbowie" oraz późniejsze "Polskie drogi". Nazywano go "reżyserem wielkich scen". To właśnie Janusz Morgenstern wymyślił m. in. słynną scenę z płonącymi kieliszkami, symbolizującą stracone wojenne pokolenie w filmie "Popiół i diament".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji