Artykuły

Warszawa. Dyrygent Jerzy Maksymiuk odebrał nagrodę "Dzieło życia"

Jerzy Maksymiuk - dyrygent, kompozytor, pianista - odebrał statuetkę "Dzieło życia" podczas gali Nagród im. Cypriana Kamila Norwida na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody otrzymują artyści z Mazowsza, którzy przyczyniają się do wzrostu rangi tego regionu.

- To nagroda bardzo ważna. Dodaje otuchy, że to, co robiłem ma znaczenie. Norwid powiedział, że piękno wyzwala pracę, a praca staje się szczęściem, bo praca powoduje, że wszystkie wartości nabierają sensu, nabierają powietrza i ulatują w górę jak anioły, zmartwychwstają - mówił dziennikarzom w środę wieczorem Maksymiuk, tuż przed wręczeniem nagrody.

Nagroda "Dzieło życia", która tak jak inne nagrody im. C. K. Norwida przyznawana jest przez samorząd województwa mazowieckiego, jest uhonorowaniem dotychczasowej twórczości Jerzego Maksymiuka. Kapituła nagrody zwróciła uwagę, że Maksymiuk jest "artystą niekonwencjonalnym, założycielem i wieloletnim dyrektorem Polskiej Orkiestry Kameralnej, którą doprowadził na szczyty perfekcji wykonawczej". W poprzednich latach laureatami "Dzieła życia" byli Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki, Andrzej Łapicki, Wiesław Michnikowski, Andrzej Sadowski, Danuta Szaflarska i Antoni Wit. Rok temu nagrodę tę otrzymała Julia Hartwig.

Podczas gali wręczono również Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii "dzieło lub kreacja 2013 roku". Przyznawane są one w czterech dziedzinach sztuki: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr. Nagrody te - jak tłumaczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik - mają na celu ukazywać i promować wybitne dzieła i artystów tworzących na Mazowszu; tych, którzy przyczyniają się do wzrostu rangi Mazowsza na mapie kulturalnej Polski i Europy.

W kategorii literatura nagrodę otrzymał Janusz Drzewucki za tom wierszy "Dwanaście dni". "To znakomity poeta, dziennikarz, ceniony krytyk literacki, redaktor licznych książek poetyckich oraz wydawca. Jego poezja wydaje się być prosta, tworzona z okruchów codzienności. Rzeczy wielkie, to w istocie wiele rzeczy mniejszych, często banalnie prostych" - ogłosiło jury.

W rozmowie z dziennikarzami Drzewiecki zaznaczył, że w swojej poezji z tomu "Dwanaście dni" odszedł od formuły klasycystycznej ku "formule języka konwersacyjnego". "Takiego języka wypowiedzianego, języka mówionego. To jest taki zbiór wierszy, w którym - górnolotnie rzecz mówiąc - wypowiadam swoją miłość do otaczającego świata, niezależnie od tego, jaki jest on dzisiaj, jaki był wczoraj i jaki będzie jutro" - tłumaczył Drzewiecki.

Laureatką nagrody w kategorii muzyka została Anna Jędrychowska za "doprowadzenie do uzyskania Złotego Certyfikatu Profesjonalnego UTW w 2013 roku przez Warszawski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. F. Chopina - w dziesięciolecie istnienia placówki". Jędrychowska jest muzykiem, pedagogiem oraz redaktorką, założycielką i prezesem działającego od 2004 r. Towarzystwa Warszawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Grzegorz Moryciński został nagrodzony w kategorii sztuki plastyczne za wystawę retrospektywną "Lustra ciszy. Malarstwo i poezja Grzegorza Morycińskiego", którą można było obejrzeć w Muzeum Literatury w Warszawie. "Malarz i poeta, jeden z ostatnich wielkich polskich symbolistów, dla którego malarstwo jest formą najbardziej intymnej ludzkiej komunikacji, idącą obok poezji i muzyki" - napisało o nim jury.

W kategorii teatr nagrodę otrzymała Stanisława Celińska za rolę Jacqueline Bonbon w "Kabarecie Warszawskim" w Nowym Teatrze w Warszawie oraz za płytę "Nowa Warszawa". "Wspaniała aktorka teatralna, filmowa oraz estradowa, która z wyczuciem i ogromną pasją kreuje role pierwszoplanowe i epizody, wcielając się zarówno w postaci komediowe, jak i wewnętrznie skupione, pełne prostoty, przytłoczone metafizyką" - ogłosiło jury.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są przez samorząd województwa mazowieckiego od 2001 roku. Kandydatów zgłaszają związki twórcze, uczelnie, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na Mazowszu. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymują statuetkę, dyplom oraz 20 tys. zł., w przypadku kategorii "dzieło życia" jest to 25 tys. zł. Wręczenie nagród odbywa się co roku 24 września, w dniu urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji