Artykuły

Gdańsk. Historia "Dziadów" na wystawie

Inscenizacje "Dziadów" Adama Mickiewicza z czasów zaborów, okresu międzywojennego, PRL i III Rzeczpospolitej są tematem wystawy "Teatralna gra z tekstem. Dziady Adama Mickiewicza na scenach polskich". Jej wernisaż odbył się w dziś wieczorem [25 listopada] w Galerii Teatralnej Pałacu Opatów w Oliwie.

Wystawa zorganizowana została przez gdańskie Muzeum Narodowe w ramach obchodów 150. rocznicy śmierci poety. Ekspozycja obejmuje te spektakle, które przeszły do historii polskiego teatru. Są to m.in. inscenizacje Stanisława Wyspiańskiego (Kraków 1901), Leona Schillera (Warszawa 1934), Aleksandra Bardiniego (Warszawa 1955), Kazimierza Dejmka (Warszawa 1967), Konrada Swinarskiego (Kraków 1973) [na zdjęciu], Jerzego Grzegorzewskiego (Kraków 1995), Macieja Sobocińskiego (Kraków 2003).

Na wystawie pokazano m.in. plakaty, afisze, programy, fotografie, makiety, projekty kostiumów, kostiumy, fragmenty scenografii. - Są szkice sytuacyjne rysowane przez Wyspiańskiego, jest również egzemplarz teatralny - prawdopodobnie jest to egzemplarz suflerski, z zapiskami suflera, i wspaniałe, koloryzowane pocztówki wydane w 1902 roku - opowiada kurator wystawy Elżbieta Kościukiewicz-Roeding.

Organizatorzy wystawy wypożyczyli eksponaty m.in. z Instytutu Sztuki PAN, Muzeum Teatralnego w Warszawie i Biblioteki Jagiellońskiej. Ekspozycja adresowana jest nie tylko do historyków literatury i teatrologów, ale przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Jej uzupełnieniem będzie specjalnie przygotowany program edukacyjny z tzw. lekcjami muzealnymi, realizowany w czasie trwania wystawy, czyli do maja 2006 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji