Artykuły

Łódź. Rozpoczyna się nowy sezon teatralny

Teatry skończyły wakacje. Wśród premier m.in. "Jesus Christ Superstar" w Muzycznym, "Akimudy" w Nowym i "Straszny dwór" w reżyserii Krystyny Jandy w Wielkim.

Teatr Pinokio inauguruje jutro sezon spektaklem "Wszystko się rusza", Baśniowa Kawiarenka pokaże "Dlaczego słonie mają trąby". Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na "Human Production". Od wtorku czynny jest Teatr Jaracza - zaczyna "Brzydalem" i "Boże mój!". Teatr Nowy pokaże w czwartek "Shitz", Mały startuje "Romansem z Czechowem". Powszechny zaprasza w przyszły piątek na "Szalone nożyczki", a w sobotę na monodram Aleksandry Listwan "Czad". Teatr Wielki otwiera sezon galą na placu Dąbrowskiego. 27 września zaprezentowane zostaną fragmenty dzieł z repertuaru, a także dawnych i planowanych (m.in. "Eugeniusz Oniegin", "Traviata", "Trubadur" i "Straszny dwór"). Reżyseria - Janina Niesobska, kierownictwo muzyczne - Tadeusz Kozłowski.

Pierwsza udana premiera - "Czas odwiedzin" w Teatrze Logos - już za nami. Kolejne adresowane są do dzieci. W przyszłą sobotę Teatr Nowy pokaże "Doktora Dolittle i przyjaciół". Spektakl o sympatycznym weterynarzu, Kaczce Dab-Dab, Prosięciu Geb-Geb i Małpce Czi-Czi wyreżyserował Konrad Szachnowski. 27 września na scenę Teatru Pinokio wtargną trzy świnki z baśni braci Grimm. W rytmie country, bo Łukasz Bzura wybrał konwencję westernu połączonego z musicalem. Ostatnia wrześniowa premiera to minimusical "Młynarski sentymentalnie. Wesołego powszedniego dnia" w Małym.

Październik rozpocznie najbardziej spektakularna premiera sezonu - "Jesus Christ Superstar" w Teatrze Muzycznym (4 października). Rock opera Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice'a po raz pierwszy realizowana jest w Łodzi. - To dzieło wybitne, muzycznie znakomite. A historia wciąż aktualna, uniwersalna - mówi Zbigniew Macias, reżyser spektaklu. Kierownictwo muzyczne - Jose Maria Florencio.

W Teatrze Jaracza trwają przygotowania do trzech premier. 4 października po raz pierwszy w Polsce "Mroczne perwersje codzienności" Marco Antonio de la Parry w reżyserii Rafała Sabary. 26 października w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Klasyki Światowej pokazany zostanie spektakl "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich". Sztukę Gabrieli Zapolskiej interpretuje Małgorzata Bogajewska. W programie festiwalu (21 listopada) znajdzie się też ostatnia z tegorocznych premier Jaracza - "Zwłoka". - Dürrenmatt potrafił świetnie pokazać mechanizmy polityki. To spektakl aktualny i dziś - mówi Waldemar Zawodziński, reżyser.

Aktorzy Teatru Nowego finiszują z przygotowaniami do adaptacji powieści Wiktora Jerofiejewa. "Akimudy" reżyseruje Piotr Sieklucki. W Rosji rozpoczyna się III wojna światowa, na scenę wyjdą Stalin, Puszkin i Kafka. Premiera - 5 października. "Newsweek" uznał spektakl za jedną z pięciu najciekawszych premier sezonu w Polsce. Listopad upłynie w Nowym pod hasłem awangardy i socrealizmu. 12 listopada przypomniana zostanie "Brygada szlifierza Karhana" Remigiusza Brzyka, sceniczna adaptacja przedstawienia z 1949 roku zrealizowanego m.in. przez Kazimierza Dejmka. Na 22 listopada zaplanowano premierę spektaklu o Katarzynie Kobro. Tekst na zamówienie teatru napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Teatr Powszechny sięgnął po kolejną sztukę Raya Cooneya. Farsę "Hotel Minister" reżyseruje Giovanny Castellanos. Premiera 11 października.

Już 4 października pierwsza premiera w Teatrze Studyjnym - "Kamień" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Trwają próby do "Ślubu" Gombrowicza (reż. Waldemar Zawodziński).

Teatr Wielki świętuje 60-lecie opery w Łodzi. Sięgnięto po "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, który w 1954 roku zainaugurował działalność Opery Łódzkiej. Do współpracy zaproszono Krystynę Jandę, a kierownictwo muzyczne objął Piotr Wajrak. Premiera - 18 października.

Kończy się remont w siedzibie Teatru Lalek "Arlekin" przy al. 1 Maja. 25 października uroczyste otwarcie połączone z premierą "DekAmore" - spektaklu dla dorosłych na podstawie wybranych nowel z "Dekameronu" Boccaccia. Włoska klasyka literatury erotycznej posłużyła Bogdanowi Nauce do opracowania dowcipnych etiud. Spektakl grany będzie w języku angielskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji