Artykuły

Kielce. Jerzy Nowak w Teatrze Żeromskiego

"Babski wybór" z Jerzym Nowakiem [na zdjęciu] w roli głównej będzie można obejrzeć w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego w najbliższy piątek [25 listopada]. Sztuka na kanwie opowiadań Kazimierza Przerwy-Tetmajera miała premierę dwa lata temu w krakowskim Starym Teatrze.

"Babski wybór" w reżyserii Józefa Opalskiego powstał w chwili, gdy Jerzy Nowak świętował jubileusz 55-lecia pracy artystycznej oraz 80. urodziny. Uznany aktor zapowiedział wtedy, że z tej właśnie okazji pragnie podzielić się z widzami swoją fascynacją Przerwą-Tetmajerem, a przede wszystkim jego utworem "Na skalnym Podhalu". Wybór i ułożenie tekstu to zasługa Marii Andruszkiewicz, żony aktora.

Na scenie oprócz Nowaka zobaczymy też jego ucznia ze szkoły teatralnej Macieja Małysę oraz pianistę Lesława Lica. Wygląda to mniej więcej tak, że Nowak z pomocą Małysy i pianisty trochę mówi o Tetmajerze (a Małysa opowiada anegdoty o Nowaku), trochę przybliża epokę, trochę śpiewa, ale przede wszystkim przedstawia, opowiada i gra - cztery fragmenty "Na skalnym Podhalu". Długą i zabawną historię o tym, "Jak baba diabła wyonacyła", długą i smutną o Sobku i jego matce, krótkie i dowcipne o tym, jak chłop i baba wybierali żonę dla syna jedynaka, i o tym, skąd się bierze burza.

Krytycy teatralni po premierze chwalili Nowaka, któremu udało się opowiadania pisane głównie gwarą góralską przedstawić widzom w sposób dla nich zrozumiały. Nikt bowiem z publiczności nie musi się domyślać znaczenia niektórych słów.

Nowak bez najmniejszego wysiłku prowadzi wszystkich słuchaczy przez góralski świat, w którym na równych prawach istnieją baby, chłopy, diabły i anioły.

"Babski wybór" można obejrzeć na deskach kieleckiego teatru tylko raz - w piątek o godz. 19. Spektakl cieszy się dużym zainteresowaniem, więc warto już dziś odwiedzić teatralną kasę.

Jerzy Nowak

82-letni aktor pierwsze spektakle oglądał w teatrze amatorskim założonym przez ojca - starostę w Bohorodczanach, prawnika i wielbiciela teatru w jednej osobie. Zawodu uczył się na kursach prowadzonych przy Starym Teatrze w Krakowie. Debiutował w 1948 r. w "Starej baśni" w krakowskim Teatrze Młodego Widza. Kilka lat grał w teatrze katowickim, ale najdłużej związany jest ze Starym Teatrem - od 1955 (z przerwą 1974-91, kiedy był aktorem Teatru im. Słowackiego) do dziś. Jest specjalistą od gwar - żydowskiej, śląskiej, kurpiowskiej, góralskiej i wielu innych. Grał też po angielsku, niemiecku, rosyjsku. Jest mistrzem filmowego epizodu (zagrał ich około setki). Wspaniałe role stworzył w "Ziemi obiecanej" Wajdy (żydowski bogacz Zucker, zdradzany mąż Lucy, granej przez Kalinę Jędrusik) i "Liście Schindlera" (żydowski inwestor). Grał w "Quo vadis" i "Wiedźminie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji