Artykuły

Kraków. Anna Baumgart w Bunkrze Sztuki

W piątek 4 lipca o godz. 18 w Bunkrze Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy "Zaśpiewajcie, niewolnicy", na której zobaczymy prace Anny Baumgart. - Wystawa rozgrywa się na granicy między sztukami wizualnymi a teatrem i performansem.

- Anna Baumgart lubi gry - z historią, z tradycjami kultury, ze schematami naszego myślenia. Lubi także przedstawienia. Sytuacje teatralne czy performatywne powracają w jej pracach z wielką regularnością - mówi o artystce kurator wystawy Tomasz Plata. - Niemal nieustannie ktoś kogoś tu odtwarza, wchodzi w czyjąś rolę, próbuje sprostać jakie-muś zapisanemu wcześniej scenariuszowi. Niekiedy efektem takiego działania jest ujawnienie represji, przemocy wpisanej w podobny układ, wydobycie jej na plan pierwszy. Kiedy indziej - coś więcej, czyli owej represji przekroczenie w subwersywnym geście zerwania ze społecznymi normami. Właśnie o takich grach opowiada wystawa "Zaśpiewajcie, niewolnicy".

Na wystawie "Zaśpiewajcie, niewolnicy" zobaczymy prace Baumgart ze wszystkich okresów jej twórczości - od wczesnych filmów wideo (odsłaniających praktyki uwewnętrzniania przez kobiety represyjnych schematów myślenia i działania), przez figuratywne rzeźby, rekonstrukcję nawiązującej do architektury piwnicy Josefa Fritzla scenografii do spektaklu "Śmierć i dziewczyna", po nowy, niepokazywany jeszcze publicznie film "§1000". Realizacjom Baumgart towarzyszą interwencje o charakterze teatralnym, m.in. seria monologów "dopisanych" przez reżyserkę Weronikę Szczawińską postaci Bombowniczki - naga kobieta w ciąży z maską świni na twarzy staje się w efekcie Feniksaną, zapomnianą kobiecą bohaterką "Księcia Niezłomnego".

- Wystawa rozgrywa się na granicy między sztukami wizualnymi a teatrem i performansem. Czy może raczej: odkrywa performatywny potencjał tego, co wizualne. Dowodzi, że to, co widzialne, może zostać odmienione, że nie jesteśmy skazani na obrazy, które zastaliśmy, które nam podsunięto, ponieważ w performatywnej grze możemy je przeobrazić w coś nowego, nadać im nowy sens - opisuje Tomasz Plata.

Anna Baumgart to jedna z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych na świecie polskich artystek sztuk wizualnych. Tworzy prace wideo, rzeźby, instalacje, fotografie, jest autorką performensów. Jej twórczość zalicza się do nurtów sztuki krytycznej i sztuki feministycznej.

Prace Anny Baumgart znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, m.in.: Hauser & Wirth, FRAC-Fonds Régional d'Art Contemporain Poitou-Charentes, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Parlamentu Europejskiego, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz kolekcjach prywatnych.

Wystawę można oglądać do 17 sierpnia. Program wydarzeń towarzyszących: bunkier.art.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji