Artykuły

Pamiętnik Anny Frank

"Przechowajcie ten pamiętnik. Wierzę, wierzę w dobroć człowieka".

Końcowe słowa pamiętnika czternasto­letniej bohaterki - żydowskiej dziew­czynki o niezwykłej inteligencji - głę­boko zapadają w serce w czasie lektury sztuki "Pamiętnik Anny Frank". Są to słowa nieszczęśliwego dziecka, w których zawarta jest pełna wiara w człowieka. Brzmią one tym tragiczniej.

Sztukę napisali Frances Goodrich i Al­bert Hackett w oparciu o autentyczny pamiętnik Anny Frank. Na strychu han­dlowego domu w Amsterdamie ukrywają się dwie rodziny żydowskie. Odcięte od świata, nie mając często żadnych wieści politycznych czekają na wyzwolenie. Na­rażone na ciągłe niebezpieczeństwo trwa­ją tak przez długie miesiące w lęku przed każdym głośniejszym stuknięciem, które mogłoby zdradzić ich obecność. Przeszło dwa lata trwa oczekiwanie na koniec, który ma przynieść wyzwolenie lub za­gładę. W tych trudnych, pełnych nerwo­wego napięcia dniach wyzwalają się róż­ne uczucia. Życie tych kilkunastu ludzi w jakimś niesłychanym ograniczeniu, w zamkniętym pomieszczeniu ciasnego stry­chu sprzyja powstawaniu szeregu kon­fliktów i zadrażnień. Obok tych codzien­nych nieporozumień i zwyczajnego ego­izmu budzi się piękne uczucie Anny i Piotra. Niewinna, zaledwie przeczuwana pierwsza miłość jest dla młodych największą pociechą w tych dniach grozy, kiedy wali się cały ich świat. Annę Frank zamordowano w obozie kon­centracyjnym w Bergen Belsen. Zamor­dowano dziewczynkę, nie zniszczono jed­nak jej przekonań, nadziei i wiary. Jej słaby głos z pamiętnika dociera do nas dzisiaj wzmocniony komentarzem, jaki mu przydała historia.

"Pamiętnik Anny Frank" jest sztuką nawskroś autentyczną. I właśnie auten­tyzm stanowi jej największą siłę. Posiada ona bogaty podtekst i szerokie możliwo­ści w zakresie interpretacji, reżyserii, sztuki aktorskiej i inscenizacji.

"Pamiętnik Anny Frank", który obiegł liczne sceny w Europie, wystawił ostat­nio Teatr Wojska Polskiego w Warszawie w reżyserii Jana Świderskiego. Insceni­zacja ta jest bez wątpienia sukcesem re­żysera i aktorów.

Wersję radiową sztuki opracował rów­nież Jan Świderski.

Słuchowisko to nada Teatr Młodego Słuchacza dnia 20.X. o godz. 19.30 w pro­gramie I.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji