Artykuły

Lublin. Singer w lalkach

- Ten spektakl jest naszą odpowiedzią na bzdury, jakie o Singerze wygadują w Biłgoraju - śmieje się Włodzimierz Fełenczak, dyrektor Teatru im. Andersena. Od niedzieli [20 listopada] będzie grał nową sztukę opartą na motywach opowiadania dla dzieci pióra noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Singer trafił do lubelskiego teatru przez Czechy.

Wczoraj wieczorem [17 listopada] podglądaliśmy próbę "Lwiego mleka" w teatrze przy Dominikańskiej. Pierwsze spektakle z publicznością rozpoczną się od poniedziałku, ale premierę zaplanowano dopiero na 27 listopada. - Szlifujemy spektakl, analizujemy, jak reagują dzieci - wyjaśnia dyrektor Włodzimierz Fełenczak, reżyser spektaklu.

Jak to u Singera, w opowiadaniu "Mazł i Szlimazł, czyli lwie mleko" walczą dwie siły - Szczęście i Nieszczęście, zakładając się, która bardziej zawładnie pewnym człowiekiem. Z ludzkiego punktu widzenia jest to oczywiście historia o zmienności losu. o tym, że raz jesteśmy na wozie, a raz - pod, a także o potrzebie nadziei.

Sztuka dzieje się na przemian w świecie baśniowym i realnym, ale reżyser uwypukla również sens metaforyczny tej historii, wprowadzając na scenę wielkie, fantastyczne kukły i manekiny działające na wyobraźnię. - Będzie muzyka na żywo, gitara, skrzypce i kontrabas - zapowiada Włodzimierz Fełenczak. Trio zagra motywy charakterystyczne dla muzyki Żydów sefardyjskich (a więc tych zamieszkujących Hiszpanię, Portugalię, Afrykę Północną), bo w ich tradycji osadzona jest ta historia.

Fełenczak, który kończył akademię teatralną także w Pradze czeskiej, przetłumaczył na polski czeską adaptację "Lwiego mleka" dokonaną przez Vidę Nauwirthovą. To czeska Żydówka, aktorka filmowa, która przy praskiej gminie żydowskiej prowadzi swój teatr lalkowy "Feigele". Adaptację Singera, po którą sięgnął Fełenczak, zrealizowała ona przed dziesięciu laty w zawodowym praskim teatrze Minor. Obecny spektakl będzie jej polską prapremierą. - Chcemy tym spektaklem uwrażliwić dzieci na dziedzictwo kulturowe Żydów na Lubelszczyźnie - podkreśla dyrektor. I chce zagrać spektakl w miejscach związanych z Singerem, takich jak Biłgoraj, ale też w Łęcznej, Włodawie, Annopolu, Rejowcu, Bychawie itd.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji