Artykuły

INFORMACJA PRASOWA

Premiera na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego

23 lutego na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego odbędzie się polska prapremiera sztuki Davida Younga "Glenn". Tytułowy bohater - Glenn Gould (1932 - 1982) - to kanadyjski pianista o wyjątkowo silnej indywidualności i znamionach geniuszu. Dziwak, samotnik, myśliciel, żył w nocy, spał w dzień. Prawie nie jadł, bał się fizycznych kontaktów, samolotów i mikrobów, lekoman, hipochondryk, prowokator i wspaniały, dowcipny kompan. Koncertował od 12 roku życia Wyłamywał się z przyjętych kanonów interpretacyjnych narzucając własne. Nagrywając w 23 roku życia "Wariacje Goldbergowskie" przyczynił się do przełomu w interpretacji Bacha. Repertuar zawęził do muzyki baroku, klasycyzmu i niektórych kompozycji XX wieku. Prawie nie grał romantyków. Występował z najlepszymi orkiestrami świata w najsłynniejszych salach koncertowych. Wypracował własny system nagrywania płyt. Uważał, ze tylko studio daje możliwość absolutnej koncentracji dlatego, mimo apogeum kariery pianistycznej, zrezygnował w 1964 roku z wy stepów publicznych. Yehudi Menuhin mówił o nim: "Kiedy ktoś wznosi się na takie wyżyny, oświetla nam drogę lepiej, niż ktokolwiek - wzbogaca nasza egzystencję o nowy wymiar".

Sztuka "Glenn" kanadyjskiego dramaturga Davida Younga to opowieść o życiu i osobowości, twórczej tego niezwykłego artysty. Sztukę przywiózł z Kanady i przygotował Tadeusz Bradecki jeden z najwybitniejszych twórców teatru w Polsce, wieloletni aktor, reżyser i dyrektor Starego Teatru w Krakowie. Ten urodzony w Zabrzu artysta jest niezwykle aktywny po studiach na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie zagrał ponad 20 roi na deskach Starego Teatru, wystąpił w kilkunastu filmach fabularnych m. in. u Kieślowskiego i Zanussiego, zdobywając nagrodę aktorską im. L. Schillera oraz Złoty Ekran. Po studiach na Wydziale Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST został etatowym reżyserem Starego Teatru, reżyserując jednocześnie w innych teatrach w kraju i za granicą. Liczba wyreżyserowanych przez Tadeusza Bradeckiego sztuk przekracza 50. Jest laureatem wielu nagród za reżyserię, w tym tak prestiżowych jak dwa "Złote Yoricki" za najlepsze przedstawienie szekspirowskie i nagroda im. K. Swinarskiego. Ponadto jest kawalerem francuskiego orderu "Arts et Lettres" i członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy. Jest autorem trzech sztuk teatralnych. Włada czterema językami angielskim, włoskim, francuskim i rosyjskim.

Przy realizacji katowickiego spektaklu Tadeusz Bradecki poprosił do współpracy Urszulę Kenar, scenografa większości swoich inscenizacji. Tłumaczem tekstu jest Magdalena Heydel. W obsadzie zobaczymy Andrzeja Dopierałę, Jerzego Głybina, Wojciecha Górniaka i Marcina Szaforza. Premiera na Scenie Kameralnej 23 lutego 2001 o 18.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji