Artykuły

Imiona władzy

Jerzego Broszkiewicza "Imiona władzy" należą do najciekawszych nowych sztuk pol­skich, do tych któ­re warto i trzeba pokazać polskim widzom teatral­nym. Odnajdą w niej bowiem prob­lemy, które ak­tualne były wczo­raj i które chy­ba niewiele stra­ciły na aktualno­ści dziś.

Prapremiera "Imion władzy" spe­ktaklu złożonego z trzech jednoa­któwek, rozgry­wających się w różnych epokach historycznych od antycznego Rzymu, poprzez Hiszpanię Filipa II, aż do czasów współczesnych odbędzie się dziś tj. 18 bm.

Główne role w jednoaktówkach: "Klaudiusz", "Filip" i "Sto czterna­ście" grają: M. Maciejewski, J. Świ­derski ,B. Płotnicki. Wystąpią w nich także: H. Mikołajska, S. Jaworski, Cz. Kalinowski, J. Paluszkiewicz i inni. Inscenizacja i reżyseria Lidii Zamkow, scenografia A. Sadowskie­go, muzyka T. Bairda.

Prapremiera "Imion władzy" wyznacza linię repertuarową Teatru Dramatycznego, która opierać się będzie przede wszyst­kim na współczesnych sztukach polskich i obcych, czasem robiąc miejsce dla pozycji klasycznych. Następna premiera, którą ujrzymy w listopadzie, to sztuka Brechta "Pan Puntilla i jego sługa Matti" w reżyserii K. Swinarskiego w scenografii Rumińskiego, z kostiumami Rosta członka Berliner Ensemble. Równie interesująco zapowiada się premiera głośnej sztuki Friedricha Durrenmatt "Wizyta starszej pani" (reżyser L. Rene, scenograf J. Ko­siński premiera w styczniu).

W dalszych planach teatru są następują­ce pozycje: Giraudoux "Ondine", Sofoklesa "Król Edyp", Michel de Ghelderode'a "Lu Farce des Tenebreux", Szekspira "Makbet" i T. Rittnera "Głupi Jakub".

Teatr Dramatyczny prowadzić będzie stale także drugą scenę w Sali Prób, z tym, że przedstawienia tutaj organizowane będą najwyżej dwa, trzy razy w ty­godniu. Na tej scenie pokazano już "Krzesła" Ionesco, następna premiera "Iwona, księżniczka Burgunda", Gombrowicza, od­będzie się w listopadzie i będzie jedno­cześnie debiutem reżyserskim H. Miko­łajskiej. Scena ta, wystawiająca sztuki eksperymentalne, pokaże także prawdopodobnie "Proces" Kafki.

Teatr Dramatyczny od lipca pracujący pod opieką Prezydium i Wydz. Kultury Stołecznej Rady Narodowej prowadzony jest przez kolektywne kierownictwo arty­styczne, do którego weszli: J. Kosiński, M. Meller, L. Rene i J. Świderski. Kierow­nictwo literackie spoczywa nadal w rę­kach: S. Marczak - Oborskiego i K. Pu­zyny, .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji