Artykuły

Białystok. Mateusz Tymura zgłoszony do Przystanku Młodzi

Jest współzałożycielem Teatru Latarnia i jednym z inicjatorów kulturalnych działań realizowanych na Bojarach. To Mateusz Tymura, którego przedstawiamy w ramach naszego plebiscytu.

Mateusz Tymura (rocznik 1985), absolwent białostockiej Akademii Teatralnej, w latach w latach 2009-2011 współpracujący z Teatrem Wierszalin, stypendysta prezydenta Białegostoku oraz marszałka województwa podlaskiego. To kolejna osoba, którą przedstawiamy w ramach tegorocznej edycji "Przystanku Młodzi".

Jest współzałożycielem (wespół z Moniką Kwiatkowską) Teatru Latarnia - niezależnej grupy teatralnej działającej od pięciu lat, skupiającej kilku młodych twórców ze środowiska aktorów - lalkarzy, absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej. Zrealizowane przedsięwzięcia to m.in. "Solaris" i "Mała Pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa".

Mateusz Tymura jest również jednym z inicjatorów kulturalnych działań prowadzonych na łące przy ulicy Poprzecznej na Bojarach. Jeżeli tylko aura pozwala, nie jest nudno: pikniki, tańce, koncerty, przedstawienia... Te kulturalne przedsięwzięcia są elementem większej akcji "BOJARY ZOSTAJĄ kulturalne", która dzieje się z inicjatywy właśnie Tymury i Roberta Brajczewskiego - architekta i mieszkańca Bojar.

Jak podkreśla Tymura, dla niego Bojary to doskonała przestrzeń do udostępniania sztuki mieszkańcom. Dzielnica zafascynowała go blisko 10 lat temu, kiedy przyjechał do Białegostoku z Zamościa. Urzekła go drewniana architektura w samym centrum miasta. Mówi, że to jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć cząstkę starego Białegostoku. I jedyne miejsce, w którym za kilkadziesiąt lat ta drewniana, unikatowa część miasta ma szansę wciąż istnieć. Wprowadzenie sztuki na Bojary jest jednym z pomysłów, aby klimat tej części miasta ocalić. Wokół tego bojarskiego przedsięwzięcia skupia się grupka osób, które podobnie jak on nie chcą, aby Bojary odeszły w zapomnienie. Mają pomysły, jak ożywić tę część miasta, widzą w tym miejscu potencjał. I działają.

VIII "Przystanek Młodzi" - czekamy na zgłoszenia (...)

Do 20 maja czekamy na kolejne zgłoszenia. Na ludzi młodych (20-30 lat, ale przymkniemy oko i na 32-, 33-latków) i kreatywnych, którzy inicjują ciekawe przedsięwzięcia w Białymstoku i regionie. Ważne, żeby w zgłoszeniu przedstawić kandydata - dane personalne (imię, nazwisko, wiek), czym się zajmuje (dziedzina), jakie zorganizował przedsięwzięcia i dlaczego akurat on zasługuje na wyróżnienie. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: emilia.romaniuk@bialystok.agora.pl oraz redakcja@bialystok.agora.pl (z dopiskiem w tytule "Przystanek Młodzi"). Prosimy również o podanie numeru telefonu lub e-maila osoby zgłaszanej lub tej, która zgłasza.

Najlepszych wyróżnimy "Świadectwami Otwartego Umysłu", a najmocniejszą trójkę - promocją na citylightach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji