Artykuły

Głosujcie na Wścieklicę

"W temacie prezydenta" głosem Wit­kacego wypowiedzieli się również aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu. Sprawcą zamieszania w roszadach prezydenckich jest reżyser Jacek Bunsch, który na arenę wyborczą wprowadził nowego kandydata - Jana Karola Macieja Wścieklicę. Krytycy XX-lecia doszukiwali się w tej sztuce aluzji do Witosa, dziś można by snuć paralele do Lecha Wałęsy. A może warto by ten spek­takl pokazywać zjednoczonym i odszczepionym jeszcze partiom chłopskim?

Goniec zatrzymał się dość długo nad zagadnieniami wyborczymi, jako że zanim obejrzał przedstawienie, dostrzegł na zaby­tkowym frontonie Teatru Polskiego trans­parent "Wybory 90: Głosujcie na Wścieklicę". W foyer przywitał go z ekranu Jan Karol Maciej Wścieklica wygłaszający swoje koncepcje niczym kandydaci na rad­nych goszczący każdego wieczora w pro­gramach telewizji lokalnej. A na scenie? Wścieklica ma sumiaste wąsy. Nie ma wiejs­kiej realistycznej chaty, jest natomiast płot z siatki drucianej, łóżko, stolik, budka tele­foniczna..., czyli próba odejścia od dosłow­ności, trop określony w słowach lichwiarza: "... nasza wieś to cały wszechświat w minia­turze". Niestety, sztuka jakby sama wpisała się w klimat czasu młodej Rzeczypospolitej Polski. Jedno jest fascynujące, minęły lata, a refleksje dotyczące mechanizmów władzy pozostają ciągle aktualne.

Witkacy temu, który zagra Wścieklicę, dał doskonały pretekst, by pokazał, co potrafi. Mariusz Puchalski przekonał publiczność, że potrafi bardzo wiele. Znako­micie przedzierzgał się z roli w rolę, jakie narzucali mu doradcy ze stolicy, mieszkań­cy gminy i wreszcie on sam. Małgorzata Mielcarek (Wanda Lektorowiczówna) naj­lepsze momenty miała w sekwencjach mimicznych: niebanalne gesty, groteskowe grymasy... A jednak aktorsko spektakl ten pozostawia pewien niedosyt. Zresztą całe przedstawienie, skądinąd poprawnie zro­bione, grzeszy statycznością, chwilami aż się prosi o nożyczki lub większą inwencję inscenizacyjną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji