Artykuły

Opole. Minister dofinasował programy edukacyjne Lalek

30 tys. zł z Ministerstwa Kultury dostał Opolskie Teatr Lalki i Aktora na swoje działania edukacyjne. - Ciszę się, że ich wartość została dostrzeżona nie tylko lokalnie - mówi Alicja Morawska-Rubczak, pedagog teatru i kierownik literacki "Lalek".

To właśnie ona czuwa nad projektem "Teatr. Poczuj to!" Wniosek na jego dofinansowanie był jednym z lepiej ocenionych, a teatrowi dotacja ministra daje gwarancję, że projekt będzie kontynuowany. W teatrze lalek ruszył w zeszłym roku.

- Udało mi się poznać już potrzeby i tematy, które są ważnie lokalnie. Wokół teatru skupiła się też grupa nauczycieli, którzy chcą pracować nad spektaklami i nauczyć się jak wykorzystywać je w podstawie programowej realizowanej w szkołach. Dotąd nigdy też nie mieliśmy problemów z frekwencją, zresztą wiadomość o naszych działaniach rozeszła się też bardzo szybko drogą pantoflowa - mówi Morawska-Rubczak.

Te działania to cały system warsztatów i zajęć dla dzieci, młodzieży i ich rodziców, podczas których rozwija się umiejętności komunikowania, uczy się odbierać i analizować spektakle, ale przede wszystkim pracuje nad konkretnymi emocjami. - Opolski teatr lalek jest nie tylko tym, który jest ceniony w kraju za swoje spektakle, ale również tym, który nie zostawia widza bez refleksji - podkreśla Morawska-Rubczak.

W tym roku lalki również będą organizowały "Dramat w akcji" czyli spotkania podczas których czyta się i analizuje współczesną literaturę oraz "Akademię rodzica" dzięki której dorośli uczą się jak pracować nad swoimi emocjami i radzić sobie z problemami dzieci.

Nowością w programie będzie natomiast warsztat ze scenopisania przeznaczony dla osób powyżej 15 roku życia. - Zapraszamy tych, którzy próbują już swoich sił w literaturze, albo dopiero chcieliby to zrobić, zależy nam na tym, żeby w jednej grupie znalazły się osoby w różnym wieku, tak żeby można było konfrontować swoje doświadczenia z innymi - mówi Morawska-Rubczak.

Warsztaty z adaptacji scenicznej będzie prowadziła Marta Guśniowska, jedna z bardziej znanych i chyba najbardziej ceniona autorka sztuk teatralnych dla dzieci. Nie będzie jednak jedyną znaną osobistością, bo tego jak żywo i zadziornie pisać będzie uczyła też w lalkach Sylwia Chutnik. Lalki chcą też organizować warsztaty z krytyki teatralnej oraz fotografii i multimediów.

Dotąd w różnej maści warsztatach i spotkaniach organizowanych w ramach projektu "Teatr. poczuj to!" przewinęło się 1,5 tys. osób. Kolejne mogą się zapisywać na konkretne wydarzenia kontaktując się z teatralnym Biurem Obsługi Widza albo mailowo z autorką projektu: alicja.rubczak@gmail.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji