Artykuły

Wrocław. Jutro premiera "Dziadów" w Teatrze Polskim

Premierowe wystawienie kanonicznego tekstu, który przez kilkadziesiąt lat był nieobecny na wrocławskich scenach. Michał Zadara pokaże mickiewiczowskie "Dziady" sauté - bez skrótów i streszczeń.

Reżyser podzielił projekt na trzy części. W sobotę zobaczymy pierwszą odsłonę na podstawie I, II i IV części dzieła Adama Mickiewicza oraz wiersza "Upiór". Kolejne premiery zaplanowano tak, aby podczas ESK 2016 oraz na 70-lecie Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawić pełną inscenizację dramatu.

Zadara uznał, że "Dziady" są paradoksalnie utworem nieznanym. - Mam poczucie, że nikt go od dawna nie czytał. Albo dawno czytali i wszystko zapomnieli - twierdzi.

Zakłada również, że należy czytać i wystawiać "Dziady" według numeracji autora, a dzieło nie ma głównego bohatera, oraz nie jest przede wszystkim utworem o Polsce. Dlatego też postanowił po raz pierwszy w historii teatru przenieść na scenę mickiewiczowski tekst (za życia autora nigdy nie został wystawiony) w całości.

XIX-wiecznym tekstem będzie mówić Bartosz Porczyk, który wciela się w rolę Gustawa. Na scenie zobaczymy również Wiesława Cichego, Mariana Czerskiego, Adama Szczyszczaja, Annę Ilczuk czy Martę Ziębę.

Twórcy przedstawienia chcą przywrócić "Dziady" do społecznego, politycznego i kulturowego obiegu, dając pretekst do rozmowy o polskości, religijności i kulturze. Znaczącym elementem scenografii przygotowanej przez Roberta Rumasa będą śmieci. Teatr Polski zbudował wokół przedstawienia akcję, zwracając się do widzów z prośbą o fotografowanie dzikich śmietnisk Wrocławia i okolic, a także przynoszenie odpadków do teatru, które zostaną wykorzystane w przedstawieniu.

Na stronie internetowej powstanie mapa "wrocławskich śmieci", natomiast inscenizacja obrzędu dziadów w spektaklu odbywa się we współczesnym lesie, o czym świadczyć mają właśnie znajdujące się w nim śmieci.

Muzykę do spektaklu stworzył duet Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, znani z projektu Incarnations, wcześniej związani z Kapelą ze Wsi Warszawa. Do tej pory komponowali muzykę do przedstawień Agaty Dudy-Gracz.

Interaktywny opis przygotowań do spektaklu można śledzić na stronie www.dziady.com.pl. Znajdziemy tam wizualizacje scenografii, "oś życia Gustawa", słowniczek najważniejszych terminów, tezy reżysera, zdjęcia i filmiki z prób oraz wypowiedzi twórców.

Premierze spektaklu towarzyszy wystawa prac zainspirowanych "Dziadami" laureatów trzech edycji ogólnopolskiego Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew", przygotowana przez Galerię Sztuki Socato. Zaprezentuje się na niej dziesięcioro artystów: Katarzyna Celek, Bartosz Czarnecki, Agata Kus, Monika Mysiak, Agnieszka Piotrowska, Monika Smyła, Marek Rachwalik, Hanna Sitarz, Natalia Szostak i Olga Ząbroń. Wernisaż w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego poprzedzi sobotnią premierę.

"Dziady" według Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary w sobotę 15 lutego w Teatrze Polskim (ul. Zapolskiej 3). Bilety wyprzedane. Kolejne spektakle w niedzielę (godz. 17), wtorek i środę (godz. 18), bilety od 27 do 40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji