Artykuły

Austria. Krystian Lupa reżyseruje "Wycinkę" Bernharda w Grazu

10 stycznia w Schauspielhaus Graz odbędzie się premiera spektaklu "Wycinka" w reżyserii, adaptacji i scenografii Krystiana Lupy. Po raz pierwszy w Austrii tekst HOLZFÄLLEN Thomasa Bernharda będzie wystawiony na dużej scenie.

Thomas Bernhard swój bardzo osobisty, imponująco genialny paszkwil na środowisko artystyczne i społeczeństwo poprzedza cytatem z Voltaire'a: Jako że nie byłem w stanie dodać ludziom rozsądku, wolałem być z dala od nich szczęśliwy.

I tak Bernhard każe narratorowi, będącemu wśród ludzi, z poczuciem nieszczęścia zanurzyć się w przepastnym fotelu: małżeństwo Auersbergerów, na których samobójstwo byłej przyjaciółki zrobiło niewielkie wrażenie, urządza tak zwaną artystyczną kolację, której kulminacją ma być wizyta aktora z Burgtheater. Narrator obserwuje coraz bardziej pijanych gości - jego myśli, znudzone autointerpretacjami, zataczają coraz szersze kręgi i dają upust pogardzie: pani Auersberger jest śpiewaczką, która nie odniosła sukcesu, jej mąż przez majątek swej żony otępiałym kopistą społeczeństwa, inni zaproszeni goście niczym innym jak atrapami artystów, przybyły późną porą aktor prototypem do cna pozbawionego wyobraźni, a więc w pełni jałowego hałaśliwego mima. Jednak nieoczekiwanie pojawia się sympatia dla aktora, kiedy ten po napadzie wściekłości dokonuje patetycznego wyznania o naturze: las, las wysokopienny, wycinka, o to zawsze chodziło. Wycinka Bernharda to huczne rozliczenie z wiedeńską elitą, artyzmem, teatrem i aktorstwem, które w satyrycznie-sarkastycznych przerysowaniach zyskuje wszystko rozsadzający komizm. Krystian Lupa zrealizował pięć polskich prapremier tekstów Bernharda, które w dużym stopniu wyznaczyły kierunek rozwoju współczesnego polskiego teatru: obok dramatów: "Immanuel Kant", "Na szczytach panuje cisza" i "Ritter, Dene, Voss" wystawił też powieści "Kalkwerk" i "Wymazywanie". Krystian Lupa, członek zarządu austriackiej Fundacji im. Thomasa Bernharda, w znacznej mierze za te właśnie spektakle jest w Polsce określany mianem mistrza adaptacji.

"Wycinka" to jego pierwsza inscenizacja literatury Thomasa Bernharda w Austrii.

Najbliższe popremierowe spektakle zaplanowane są na 14 i15 stycznia.

***

OBSADA:

Thomas: Johannes Silberschneider, Maja Auersberg: Steffi Krautz, Gerhard Auerseberg:Franz Xaver Zach, Jeannie Billroth: Barbara de Koy, Anton Rehmden: Gerhard Balluch Zwei junge Schriftsteller: Laurenz Laufenberg und Sebastian Klein, Burgschauspieler: Stefan Suske, Joana Thul: Verena Lercher, John: Florian Köhler

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji