Artykuły

Katowice. Koncert w hołdzie Góreckiemu w 80. rocznicę urodzin

Słynna III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" w szczególnej, multimedialnej oprawie scenograficznej zabrzmi podczas koncertu w hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, który odbędzie się w Katowicach w piątek - w 80. rocznicę urodzin kompozytora.

Jego dzieła wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Tadeusza Strugały. Muzykom towarzyszyć będzie Joanna Słowińska, solistka znana miłośnikom etno i world music z repertuaru inspirowanego muzyką tradycyjną. Koncert zakończy trwające od 12 listopada w Katowicach obchody Dni Henryka Mikołaja Góreckiego.

III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych", dedykowana żonie kompozytora Jadwidze, powstała w 1976 r. Prawdziwe triumfy święciła jednak 15 lat później. Dzięki nagraniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana, trafiła na pierwsze miejsca angielskich i amerykańskich list przebojów.

- Spektakularny sukces Symfonii, który przybliżył twórczość artysty całemu światu sprawił, że Górecki zaliczany jest dziś do grona czołowych kompozytorów naszych czasów - przypomniała Jowita Kokosza z działu promocji NOSPR.

W pierwszej części utworu kompozytor wykorzystał słowa Najświętszej Marii Panny do umierającego na krzyżu Chrystusa, zaczerpnięte z czwartego wersetu "Lamentu świętokrzyskiego" z drugiej połowy XV w. Tekst części drugiej to wydrapana na ścianie celi modlitwa więźniarki, osiemnastoletniej Heleny Błażusiakówny, przetrzymywanej i katowanej przez gestapo w Zakopanem.

W finale dzieła Górecki opracował autentyczną melodię ludową ze Śląska Opolskiego i słowa piosenki z okresu powstań śląskich - lament matki po stracie syna "Kajze mi sie podzioł mój synocek miły?".

Drugim utworem, który zabrzmi w piątek w Katowicach jest "Canticum graduum". Powstał na zamówienie orkiestry Westdeutscher Rundfunk, która prawykonała dzieło w Dsseldorfie w 1969 r., pod dyrekcją Michaela Gielena. Jest uznawany za jedną z najbardziej interesujących kompozycji orkiestrowych Góreckiego, charakterystyczną dla stylu kompozytora z lat 60. Szczególny charakter koncertu podkreśli multimedialna oprawa scenograficzna.

Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego rozpoczęły się 12 listopada - w trzecią rocznicę śmierci kompozytora. Inicjatorem obchodów jest Filharmonia Śląska, która nosi imię Góreckiego. Opracowany przez Mirosława Jacka Błaszczyka program Dni Muzyki zakładał konfrontację twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego z dorobkiem innych wielkich twórców muzyki, których cenił, a także jego uczniów.

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) pochodził z Czernicy k. Rybnika. Przez wiele lat był związany z katowicką Akademią Muzyczną, m.in. jako jej profesor i rektor. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Trzy tygodnie przed śmiercią, na szpitalnym łóżku, otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji