Artykuły

Komedia Szekspira, musical i burleska

Listopad będzie obfitował w wydarzenia teatralne. Na warszawskich scenach zaplanowano kilkanaście premier. Pod koniec miesiąca stolica gościć będzie spektakle spotkań teatralnych, a 25 listopada w Teatrze Rozmaitości rozpocznie się Teatralny Tydzień Schaeffera. Tylko w najbliższą sobotę aż dwa nowe przedstawienia: "Jak wam się podoba" Williama Szekspira w Teatrze Dramatycznym i "Koniec początku" we "Współczesnym".

Komedia z dobrym zakończeniem, złym początkiem i przewrotnym końcem

"Jak wam się podoba", we własnej adaptacji i reżyserii, wystawi na dużej scenie "Dramatycznego" Piotr Cieślak.

Szekspir w "Jak wam się podoba" portretuje rzeczywistość dworu i utopię, jaką zawsze pozostanie marzenie o dobrym władcy, któremu w sztuce stara się sprostać, wygnany do Ardenu Książę.

Las ardeński, będący scenerią cudownych metamorfoz, kryje w sobie wiele tajemnic, jest na przykład świadkiem przemiany córki Księcia Rozalindy w - Ganimeda.

W spektaklu zobaczymy m.in. Agatę Kuleszę, Maję Ostaszewską, Nataszę Sierocką, Janinę Traczykównę, Waldemara Barwińskiego, Mariusza Bonaszewskiego, Adama Ferency, Jarosława Gajewskiego i Grzegorza Wonsa. Scenografia jest dziełem Jana Ciecierskiego, muzyka Pawła Mykietyna, a kostiumy Doroty Kołodyńskiej.

The End of the Beginning

"Koniec początku" -- komedię wybitnego współczesnego pisarza irlandzkiego Seana O'Caseya w przekładzie Michała Ronikisra, przygotował na deskach Teatru Współczesnego Krzysztof Lang.

O'Casey znany jest w Polsce z poetyckich sztuk społecznych m.in. "Czerwone róże dla mnie" i "Szkarłatny pył". "Koniec początku" różni się jednak od wspomnianych utworów. W tej komedii autor sięga do korzeni ludowego widowiska, do commedii del arte, nawet do burleski i fil­mowej slapstick-comedy. W przedstawieniu, do którego scenografię zaprojektował Marcin Stajewski, zobaczymy Joannę Jeżewską, Krzysztofa Kowalewskiego i Krzysztofa Stelmaszyka.

"Zaczarowana noc"

- musical w dwóch częściach na motywach utworów Szołema Ałejchema prezentować będzie od soboty, przedpremierowo, Teatr Żydowski. Oficjalną premierę zaplanowano na 30 listopada.

Widowisko oparte jest na kanwie powieści "Błądzące gwiazdy", a także na wątkach i fragmentach z "Tewje mleczarza" i "Poszukiwaczy złota". Scenariusz, opracowany przez reżysera spektaklu Szymona Szurmieja, ukazuje narodziny i tradycję zawodowego teatru żydowskiego, wędrownych aktorów, których droga pod koniec XIX wieku wiodła od zapadłych miasteczek w Besarabii do pierwszych sukcesów na Broadwayu. "Zaczarowana noc", zrealizowana w konwencji teatru w teatrze, jest jednocześnie opowieścią o miłości i o magii teatru, której poddają się wszyscy bohaterowie. W przedstawieniu wystąpi cały zespół Teatru Żydowskiego, z Gołdą Tencer, Juliuszem Bergerem i Szymonem Szurmiejem na czele.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji