Artykuły

Warszawa. "Nówka sztuka" od soboty

Co dziś inspiruje dramatopisarzy? Jakie problemy chcą przenieść na scenę? W sobotę rozpoczyna się "Nówka sztuka" - przegląd spektakli nagrodzonych w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Na scenie Teatru Polskiego oraz Instytutu Teatralnego zobaczymy: "Piątą stronę świata", "Betlejem polskie" i przedstawienie "Chodź na słówko".

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej istnieje od 1995 roku. Powołał go ówczesny minister kultury Kazimierz Dejmek. Obecnie, wspólnie z ministerstwem, przygotowuje go Instytut Teatralny. - Po 19 edycjach konkurs zmienił diametralnie sytuację polskiego dramatu współczesnego - podkreśla Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego. - Dzięki śmiałej decyzji Kazimierza Dejmka uruchomiono mechanizm, przez który teatry odnalazły sens w poszukiwaniach nowego repertuaru. Tak się już dzieje w całej Polsce. Konkurs jednak będzie istniał dalej, bo go polubiliśmy, stał się skutecznym narzędziem promocji współczesnej polskiej dramaturgii.

Przez rok komisja konkursowa jeździ po Polsce, ogląda przedstawienia, pisze z nich recenzje, a na koniec jury przyznaje nagrody. W tym roku za najlepsze przedstawienia uznane zostały spektakle: "Courtney Love" w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz "Piąta strona świata" Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w .

Wśród nagrodzonych tytułów znalazły się także: "Paw Królowej" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Światka ze Starego Teatru w i "Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusza Pakuły wyreżyserowany przez Julię Mark w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Na scenie Teatru Polskiego oraz w Instytucie Teatralnym zobaczymy trzy z wyróżnionych spektakli. Organizatorzy wybrali te przedstawienia, które do tej pory nie były pokazywane w Warszawie.

"Piąta strona świata" Kazimierza Kutza w inscenizacji Roberta Talarczyka pokazuje życie w Szopienicach, miejscowości leżącej nad graniczną kiedyś rzeką Brynicą na Śląsku. W "Betlejem polskim" autor tekstu i reżyser Wojciech Faruga zastanawia się, co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Kim mogłaby być dzisiejsza Maria? Czy byłby to cud ogólnonarodowy, czy raczej cykl doświadczeń indywidualnych? Z kolei Malina Prześluga, jedna z najciekawszych autorek tekstów dla , w "Chodź na słówko" opowiada historię Kuli i Toperza, bohaterów, którzy nie mogą odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości.

- Ten przegląd powinien zwrócić uwagę na repertuar nieobecny na warszawskich scenach, które niczym inż. Mamoń skupiają się głównie na utworach dobrze znanych - mówi Maciej Nowak. - Wszystkie spektakle, prezentowane w ramach naszego przeglądu, zrealizowane zostały przez artystów nieobecnych dotąd w warszawskich teatrach. Warto zobaczyć, jak ciekawym reżyserem został Robert Talarczyk, który, adaptując "Piątą stronę świata" Kazimierza Kutza, połączył ogień z wodą, teatr tradycyjny z najnowszym językiem scenicznym. Podobnie z Wojciechem Farugą, któremu nie udało się wyreżyserować niczego na oficjalnych scenach Warszawy, mimo że tutaj mieszka, a tymczasem w Wałbrzychu przygotował "Betlejem polskie" - jeden z najbardziej fascynujących spektakli ostatniego sezonu. Malina Prześluga i Jerzy Moszkowicz, poznańscy artyści związani z Centrum Sztuki Dziecka, też powinni wyraźniej zaznaczyć się na stołecznej mapie teatralnej - dodaje Maciej Nowak.

***

"Piąta strona świata" , reżyseria i adaptacja: Robert Talarczyk na podstawie powieści Kazimierza Kutza, spektakl z Teatru Śląskiego w Katowicach - sobota 21 września, godz. 19. Teatr Polski (ul. Karasia 2).

"Betlejem polskie" , reżyseria i tekst: Wojciech Faruga, spektakl z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu - niedziela 22 września, godz. 19, Teatr Polski.

"Chodź na słówko" , reżyseria: Jerzy Moszkowicz, tekst: Malina Prześluga, spektakl z Centrum Sztuki Dziecka w , przedstawienie dla dzieci od lat 8 - poniedziałek, godz. 12 i 17, Instytut Teatralny im. Raszewskiego (ul. Jazdów 1).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji