Artykuły

Kraków. Weekend z Lermontowem i Dostojewskim

Słowacki zaprasza na pierwszą premierę sezonu, Groteska - na piknik rodzinny, Cricoteka kusi warsztatami z aktorami Tadeusza Kantora, a teatr Barakah - Dramatorium z Dostojewskim.

"Maskarada" w Teatrze im. Słowackiego

Dla tych, którzy z utęsknieniem wyczekują nowych teatralnych propozycji, mamy dobrą wiadomość. W sobotę o godz. 18 w Teatrze im. Słowackiego odbędzie się pierwsza krakowska premiera tej jesieni. "Maskaradę" Michaiła Lermontowa wyreżyserował Nikołaj Kolada.

" Maskarada , porównywana często do Szekspirowskiego Otella, to pasjonująca, pełna intryg i niespodziewanych zwrotów akcji, a zarazem bardzo przejmująca opowieść o miłości, zatraceniu, obsesji zdrady i tragicznej pomyłce. Wszystko to w doborowej obsadzie i prawdziwie mistrzowskiej reżyserii, która z pewnością Państwa zaskoczy!" - zachęcają twórcy spektaklu.

Kolada to jeden z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy i reżyserów rosyjskich. Napisał ponad sto sztuk, najbardziej znane to: "Marylin Mongoł", "Gąska" czy "Martwa królewna". Zdobył też prawie sto nagród teatralnych, realizuje liczne projekty zagraniczne, prowadzi własny Kolyada-Tieatr, ale jest też dyrektorem i sponsorem największego konkursu dramatycznego w Rosji "Eurazja" i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kolyada Plays" w Jekaterynburgu.

W niedawno udzielonym wywiadzie dla portalu teatralnego "Co Na Scenie?" mówił: - Historia "Maskarady" w Rosji jest długa i zazwyczaj przedstawia się ją jako bardzo tragiczną. W Polsce od mniej więcej dwudziestu, trzydziestu lat nieT wystawiano tej sztuki. Chciałem teraz ją pokazać i osiągnąć taki cel, żeby widz śmiał się i być może - taką mam nadzieję - zapłakał nad tragicznym losem Niny, która została uduszona przez męża.

W głównych rolach występują: Radosław Krzyżowski (Arbienin), Agnieszka Judycka (Nina), Dominika Bednarczyk (Baronowa), Rafał Szumera (Zwiezdicz), Sławomir Maciejewski (Nieznajomy), Ewa Worytkiewicz (Motylek), Marcin Kuźmiński (Kazarin), Grzegorz Łukawski (Szprich), a w scenach zbiorowych: Katarzyna Bąk-Chuchacz, Lidia Bogaczówna, Karolina Głąb (PWST), Dorota Godzic, Karolina Kazoń (gościnnie), Adrianna Kućmierz, Dominik Rybiałek (PWST), Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tomasz Augustynowicz, Maciej Jackowski, Karol Kubasiewicz (PWST), Antoni Milancej, Bartłomiej Myca, Krzysztof Polkowski (PWST), Sławomir Rokita, Rafał Sadowski i Łukasz Stawowczyk (PWST).

Piknik rodzinny Groteski

W sobotę, między godz. 14 a 18, teatr Groteska zaprasza na ul. Skarbową 2, gdzie pod jego budynkiem odbędzie się piknik rodzinny z okazji rozpoczęcia 69. sezonu. "Zapraszamy rodziny z dziećmi, miłośników teatru oraz dobrej zabawy i spotkań w twórczej atmosferze na wspaniałe rodzinne spotkanie" - kuszą gospodarze. "Na wszystkich, którzy tego dnia zdecydują się z nami świętować, będą czekać kolorowe postaci z baśniowych teatralnych krain, plac zabaw, konkursy, zwiedzanie teatru oraz plenerowa kawiarnia. Będzie można też zobaczyć klownadę, występy artystów, teatrów ulicznych, popisy cyrkowców, a nawet prawdziwy pokaz iluzjonisty, który zabierze nas w świat magii" - dodają.

* O godz. 14 piknik rozpocznie teatr Pinezka z występem "Teatr Klauna Pinezki".

* Od godz. 15 Grupa Rafała Kmity zaprezentuje piosenki. ze spektaklu "Jeszcze nie pora nam

spać".

* O godz. 16 dzieci. (i nie tylko) zaciekawić mogą piosenki ze spektaklu "Czerwony Kapturek".

* O godz. 16.25 powinien rozpocząć się pokaz iluzjonistyczny Victora Febo, członka Krajowego Klubu. Iluzjonistów.

* Na godz. 17 zaplanowano "Maruczellę" Teatru Nikoli w reżyserii Mikołaja Wiepriewa. " Maruczella" to momentami nostalgiczna, innym razem zabawna sztuka, łącząca w sobie humor, niezwykłą stylistykę Niemego Kina i filmów Federico Felliniego. Przenosi widzów na stary Dworzec Kolejowy, gdzie dym dawno zapomnianych parowozów zaprasza w romantyczną podróż, pełną zalotów, flirtów i scen miłosnych" - czytamy w zapowiedzi.

* Około godz. 17.50 wystąpią aktorki, które grają w spektaklu "Kobiety kontratakują".

Na gości czekają też inne atrakcje: konkursy, warsztaty, zabawy, rodzinna gra "Pod Kopułą Groteski" oraz teatr Wagabunda. W razie niepogody impreza odbędzie się w budynku teatru Groteska. Wstęp wolny.

Warsztaty z aktorami teatru Cricot 2

Od początku września w Archiwum Cricoteki (ul. Kanonicza 5) trwają warsztaty z aktorami teatru Cricot 2. Odbywają się pod tytułem "Praktyka i konsekwencje", a prowadzi je Andrzej Wełmiński z udziałem Teresy Wełmińskiej i Andrzeja Kowalczyka. W sobotę 14 września o godz. 18 zakończy je publiczny pokaz. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja mailowa (rezerwacje@cricoteka.pl) lub telefoniczna (12 422 83 32). Druga seria warsztatów - "Garderoba", które poprowadzi Roman Siwulak, rozpocznie się 17 września.

Dostojewski w Barakah

"Dramat zaczyna się wtedy, kiedy nie ma się już gdzie iść" - napisał Fiodor Dostojewski. Jego opowiadań będzie można posłuchać w niedzielę o godz. 20 na Dramatorium w teatrze Barakah (ul. Szeroka 6). Czytać będą: Małgorzata Brożonowicz, Anna Piróg, Zbigniew Kozłowski i Jan Mancewicz. Wstęp: 5 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji