Artykuły

Białystok. Teatr Dramatyczny zaczyna sezon

Nowa restauracja - z wariatką w tytule, nowa czwarta scena, pięć premier - w tym musical dla dzieci. Będzie też historia polskiej sprzątaczki w Niemczech, koncert wschodzącej gwiazdy o intrygującym głosie - Dawida Podsiadły, warsztaty dla seniorów, "Trzy razy łóżko" po raz dwusetny...

A właściwie już zaczął - kilka dni temu przedpremierowym pokazem "Antyhony" w Krynkach. Plenerowy monumentalny spektakl (w ciekawy sposób łączący tragedię sprzed tysiącleci z bolesną historią obrzeży Białostocczyzny, kiedy to prostowano granice) zorganizowany został w ramach Trialogu Białoruskiego w Krynkach właśnie. Ale za prawie trzy tygodnie widowisko w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur i ze scenografią Leona Tarasewicza będzie można zobaczyć również w Białymstoku - 29 września po zmroku zostanie zaprezentowane na Rynku Kościuszki w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. A od października jego kameralna wersja wejdzie do repertuaru teatru.

Dramatyczny szykuje spektakl dla dzieci - będzie to "Momo" według powieści niemieckiego pisarza Michaela Endego "Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas" - rzecz o dziewczynce wyposażonej w osobliwe talenty (premiera - 23 listopada). W lutym z kolei zobaczymy "Nie-demokrację" - wspólne dzieło trzech reżyserów i trzech teatrów - będzie to bowiem koprodukcja teatru białostockiego, Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. W lutym również (14.02) w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych planowany jest spektakl "Przybora i Osiecka" we współpracy z Akademią Teatralną - usłyszymy zestaw najlepszych tekstów dwojga autorów. A w kwietniu - perełka klasyki rosyjskiej - "Rewizor" Mikołaja Gogola w reż. Jacka Jabrzyka.

Tyle z nowości na małej i dużej scenie. Ale Dramatyczny w tym sezonie zaprosi też widzów do nowo powstającej czwartej (trzecią jest foyer) sceny, tzw. "Sceny na dole". Mieścić się ona będzie w nowej teatralnej restauracji (powstaje w miejscu dawnego Mistrza i Małgorzaty; w ramach festiwalu Przeczytać Białystok odbywały się tam spotkania z zaproszonymi pisarzami). Jej nazwa nawiązuje do spektaklu, który teatr ma w repertuarze - "Wariatka z Chaillot" - a nazywa się: "Wariatka Cocktail Bar& Restaurant".

- W ramach tej sceny chcemy pokazywać monodramy, stand-upy, recitale, koncerty, projekty edukacyjne, kabarety, performance oraz małe formy teatralne. Kilka razy w miesiącu - zawsze w czwartek - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, szefowa Teatru Dramatycznego. Inauguracja sceny odbędzie się za nieco ponad miesiąc - 17 października. Na dobry początek zobaczymy projekt "X Tango" - koncert w wykonaniu aktorów teatru, którzy zaprezentują najciekawsze utwory z dwudziestolecia międzywojennego, ale we współczesnych, okołojazzowych aranżacjach. W programie m.in. przeboje Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga, Tadeusza Olszy czy Adolfa Dymszy.

Sprzątaczka i Podsiadło

Dramatyczny proponuje też koncert i spektakl impresaryjny. 24 października widzowie będą mogli obejrzeć przedstawienie "Pod niemieckimi łóżkami" - na podstawie książki Justyny Polańskiej, wydanej w Niemczech, wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski. To historia polskiej sprzątaczki, która obala stereotypy dotyczące "tych czystych Niemców", pokazuje ich słabości i uprzedzenia. Bohaterka - w Niemczech polska sprzątaczka, w Polsce - po wydanej książce - celebrytka, nie wytrzymuje ciężaru sławy. W spektaklu o niemieckich brudach, polskich celebrytach oraz blaskach i cieniach sławy zobaczymy znanych serialowych aktorów: Tamarę Arciuch, Bartosza Opanię i Bartłomieja Kasprzykowskiego.

Wcześniej, 4 października, Teatr Dramatyczny zaprasza na koncert Dawida Podsiadły, który po występie w X-Factor z dnia na dzień stał się rozpoznawalnym i intrygującym głosem. To dziś jeden z najciekawszych debiutów w Polsce. Podsiadło nie stał się gwiazdą jednej piosenki - jego debiutancka płyta "Comfort and Happiness" to bardzo przemyślany krążek. Wyprzedano go już w trzy dni po premierze, w krótkim czasie osiągnął status platynowej płyty.

Co jeszcze w teatrze?

W repertuarze w nadchodzącym sezonie znajdą się spektakle, które cieszyły się zainteresowaniem publiczności, m.in.: "Glany na glanc", "Seks nocy letniej", "Rozkłady jazdy", "Szalone nożyczki" (z gościnnym udziałem Sebastiana Cybulskiego), kultowe "Zapiski oficera Armii Czerwonej". We wrześniu będzie można także obejrzeć "Wariatkę z Chaillot", a pod koniec października teatr zaprasza na nową odsłonę spektaklu "Ożenek". Do obsady przedstawienia dołączy Andrzej Mastalerz - aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Będzie też jubileusz. W weekend 14 i 15 września odbędzie się 200. i 201. prezentacja spektaklu "Trzy razy łóżko". To komediowe kameralne przedstawienie o pewnym małżeństwie, podane w sposób lekki, dowcipny, ale też z momentami w tonie serio i piosenkami. Przykład wyjątkowo trafionego widowiska, które powstało w korelacji z widzami - sztuka bowiem została wybrana przez publiczność w finale I Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3. Widzowie chcieli ją oglądać już od momentu pokazu próbnego i chcą oglądać nadal. Są tacy, którzy spektakl widzieli już po 10 razy.

Warto dodać, że jak co roku, tak i w tym sezonie, teatr organizuje warsztaty teatralne. Ale będzie też całkowita nowość - grupa +/-50. - Początkowo została skierowana do osób powyżej 50. roku życia. Jednak ze względu na duże zainteresowanie osób dorosłych zapraszamy do udziału w niej wszystkie chętne osoby powyżej 19. roku życia. Zapisy trwają do 18 września - mówi Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego.

Białostocki teatr ze 150 finalistów został też wybrany do projektu "Teraz Polska". - Do 20 października Teatr Dramatyczny odwiedzi siedem miejscowości na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. Dzięki dofinansowaniu Instytutu Teatralnego w ramach programu Teatr Polska mieszkańcy Łochowa, Krasnegostawu, Suwałk, Hajnówki, Sejn, Michałowa oraz Łap mogą obejrzeć spektakl "Czarnobyl. Last minute" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Przedstawienie poprzedzą specjalne warsztaty, a po spektaklu będzie można spotkać się z aktorami oraz reżyserką - informuje Martyna Zaniewska.

Najbliższe spotkanie - w czwartek (12.09) w Suwalskim Ośrodku Kultury - godz. 15.30 i 18. Z ośrodkiem tym teatr nawiązuje zresztą dłuższą współpracę - w listopadzie odbędzie się tam suwalska premiera "Antyhony". Z kolei w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Suwałkach będzie realizowany projekt "Niezły Teatr w bibliotece" - transmisja online białostockich przedstawień. Dramatyczny chce też współpracować z Łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora - niewykluczone, że w przyszłym roku zaistnieje białostocka odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji