Artykuły

Poznań. Dwa dramaty wygrały "Metafory Rzeczywistości"

Dramaty "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi oraz "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak wygrały ex aequo VI edycję konkursu "Metafory Rzeczywistości" rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez poznański Teatr Polski nadesłano ponad 220 tekstów.

- Oba teksty wydały się jury najbardziej interesujące, były dobrze przygotowanym scenicznie, przetworzeniem współczesnej rzeczywistości. Po raz pierwszy w naszym konkursie mamy dwóch zwycięzców - powiedział dyrektor Teatru Polskiego i juror konkursu Paweł Szkotak.

"Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi według autorki to tekst "o braku matczynej miłości, stawianiu sądów i poszukiwaniu winnych", natomiast "Ene due rike fake" Matuszak jest dramatem o kobietach, które były molestowane w dzieciństwie i o tym, jak radzą sobie z traumą.

Sztuka Prześlugi zdobyła też nagrodę publiczności i dziennikarzy.

Konkurs na nowy dramat polski poświęcony problematyce współczesnej zorganizowano po raz szósty. Według jego organizatorów, głównym celem przedsięwzięcia jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną.

W pierwszym etapie konkursu wybierane są trzy teksty. Następnie są one przystosowywane do wymogów sceny, przy współpracy z zaproszonymi reżyserami, oraz aktorami Teatru Polskiego. W trzecim etapie przedsięwzięcia następuje ich prezentacja w formie czytań scenicznych.

Teatr Polski w Poznaniu wystawia najwyżej ocenione w kolejnych edycjach konkursu teksty do pełnej realizacji scenicznej.

Nagrodę główną przyznaje jury konkursu w składzie: prof. dr hab. Przemysław Czapliński - literaturoznawca, Łukasz Drewniak - krytyk teatralny, Paweł Szkotak - reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.

Malina Prześluga jest dramato- i bajkopisarką. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkołę Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Jest autorką książek dla dzieci "Ziuzia", "Bajka i Majka" oraz zbioru "Nowe Bajki". Jej dramaty publikowane były w "Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży" Centrum Sztuki Dziecka i w "Dialogu", a także wystawiane na wielu scenach teatralnych kraju. Jest laureatką Medalu Młodej Sztuki 2012, zdobywczynią kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jej monodram "Stephanie Moles dziś rano zabiła swojego męża, a potem odpiłowała mu prawą dłoń" zdobył drugą nagrodę podczas 9. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w 2011 roku. Otrzymała nagrodę indywidualną w 19. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2013 za dramat "Chodź na słówko".

Marzena Matuszak jest dziennikarką i reżyserką, absolwentką kursu DOK PRO Szkoły Wajdy. Przez wiele lat współpracowała z TVP Kultura, dla której realizowała cykle programów o architekturze i sztukach wizualnych, a także reportaże i wywiady z artystami. Jest autorką książki "Zamykamy, ale ładne mogą zostać dłużej". Sztuka "Ene due rike fake" to jej debiut dramaturgiczny.

Po poprzednich edycjach konkursu, scenicznej wersji doczekały się m.in. dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, "Mykwa" i "Chłopiec malowany "Piotra Rowickiego, "Przyjaciel" Radosława Paczochy, "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika oraz Dramat "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego.

Na zdjęciu: Marzena Matuszak, Malina Prześluga i Marta Sokołowska podczas rozdania nagród

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji