Artykuły

Kraków. W Operze Krakowskiej premiera dla dzieci

0 wojujących myszkach, dzielnym Albercie i żółtym serze Nie dość, że niesie ze sobą antywojenne przesłanie i uczy tolerancji, to przy okazji oswaja najmłodszych z muzyką klasyczną. Polska premiera opery dla dzieci "Myszki i Wojna" Davida Chesky'ego w czwartek w Operze Krakowskiej.

David Chesky to amerykański kompozytor, trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy. Chesky ceniony jest za otwartość w podejściu do muzyki klasycznej - w jego utworach słychać wpływy m.in. jazzu i muzyki latynoamerykańskiej.

Opera "Myszki i Wojna" wystawiana była na wielu scenach amerykańskich, a także w Teatrze Narodowym na Tajwanie (2011). "Financial Times" określił dzieło Chesky'ego jako "wielki hit wśród najmłodszej publiczności". Opera pokazuje najmłodszym melomanom absurd wojny, piętnuje chciwość i uczy akceptacji różnych kultur, a przy okazji oswaja z muzyką klasyczną. Jednym słowem to humorystyczna lekcja moralności i etyki. Libretto "Myszek i Wojny" opowiada o przedsiębiorczych i wojowniczych Niebieskich Myszach (z Północy) oraz spokojnych i pokojowo nastawionych Czerwonych Myszach (z wyspy na Południu). Niebieskie Myszy pragną się wzbogacić, więc decydują się wywołać wojnę. W jaki sposób? Otóż Niebieskie Myszy jedzą Różowy Ser, podczas gdy Czerwone Myszy jedzą Żółty Ser. A co by się stało, gdyby Czerwone Myszy przybyły i przekonały Niebieskie Myszy do jedzenia Żółtego Sera? Na szczęście zjawia się dzielny Albert...

Przedstawienie wyreżyserował Robert Drobniuch, autorką scenografii i kostiumów jest Anna Chadaj. W roli Alberta wystąpi ceniona mezzosopranistka Agnieszka Rehlis. Usłyszymy także tenora Adama Zdunikowskiego oraz barytona Stanisława Kufluka. Solistom towarzyszyć będzie zespół kameralny złożony z muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Wykonawcami pokieruje Yaniv Segal - młody i wszechstronny amerykański dyrygent, o którym "Esquire Magazine" napisał: "wschodząca gwiazda, która na nowo definiuje muzykę klasyczną". Opera zostanie wystawiona w czwartek dwukrotnie (12 września, godz. 10 i 12, Opera Krakowska, ul. Lubicz 48), następnie w Luslawicach (14 września, godz. 18, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice 250).

Organizatorem przedstawienia jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena we współpracy z Operą Krakowską, o

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji