Artykuły

Skoczów. Teatr Elektryczny urósł i wypiękniał

Jedno z najstarszych kin w województwie zmieniło się nie do poznania. Jest tu teraz miejsce zarówno na projekcje filmowe, spektakle, jak i koncerty.

Mieszkańcy Skoczowa mogą oglądać filmy na dużym ekranie od 1913 roku. Tutejszy obiekt działał najpierw jako Kino Miejskie, a po wojnie otrzymał nazwę Podhale. Przed kilkoma laty wydawało się, że kino przegra z wielkimi multipleksami i upadnie, ale przetrwało. Miasto zmieniło mu nazwę na Teatr Elektryczny, a potem postanowiło zmodernizować pochodzący z połowy XIX wieku obiekt i nadać mu nowe funkcje. Zabytek był bowiem w coraz gorszym stanie i bez renowacji trzeba by go zamknąć. - Prace właśnie dobiegły końca - mówi Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie.

Elewację budynku odnowiono, a sam obiekt został trochę podwyższony. W ten sposób na poddaszu powstała duża sala i kilka innych pomieszczeń, w których będą odbywały się próby teatralne, próby zespołów i warsztaty artystyczne.

Dotychczasową główną salę kinową przebudowano na salę wielofunkcyjną. Jest tu ponad sto miejsc dla widzów oraz profesjonalna scena teatralna z zapleczem dla artystów. - Teraz będą się tu odbywać zarówno projekcje filmowe, spektakle, jak i koncerty - wyjaśnia Orawski.

Co ciekawe, wystrój kina wzbogacają dawne elementy z tego budynku: stare fotele kinowe, zabytkowa secesyjna mosiężna lampa, która wisiała kiedyś w sali projekcyjnej, oraz stare witraże. W kinoteatrze zainstalowano także windę, dzięki czemu z obiektu będą mogły swobodnie korzystać osoby niepełnosprawne.

Przebudowa kosztowała około 2,6 mln zł, a miasto otrzymało na inwestycję unijne dofinansowanie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji