Artykuły

Dublin. Sztuka Holewińskiej w Theatre Upstairs

Po niedawnej realizacji "Ciał obcych" Julii Holewińskiej na deskach Project Arts Centre, Teatr Polski Irlandia wraca na irlandzką scenę teatralną, kontynuując współpracę z uznaną dramaturżką. Tym razem twórcy teatru wystawiają monodram o dorastaniu w dobie komunizmu w Polsce i po jego upadku.

- Sztuka jest osadzona w bardzo konkretnym czasie, w czasie kiedy wielu z nas dorastało. Pomimo, iż tekst jest bardzo wyraźnie polski, zanurzony we wspomnieniach o Polsce, to irlandzka publiczność może się bardzo łatwo odnieść do świata marzeń, baśni i tego zafascynowania konsumeryzmem. W samym centrum sztuki jest natomiast historia kobiety, która zmaga się ze znalezieniem miłości i radzeniem sobie w świecie, który obiecał zbyt wiele - mówi reżyser spektaklu John Currivan.

"Rewolucja balonowa" jest opowieścią o trzydziestoletniej Wiktorii, czyli Vice, która pragnie żyć w baśni wypełnionej wspomnieniami, kolorami, zapachami i dźwiękami z przeszłości, ale okazuje się, że jej świat wyobraźni nieuchronnie zakłóca jednobarwna kapitalistyczna rzeczywistość

Sztuka jest manifestem trzydziestoparoletnich Polaków, którzy należą do pokolenia wychowanego w czasie, kiedy Polska przechodziła z ery komunizmu w erę kapitalizmu. To pokolenie ludzi najbardziej zawiedzionych dwudziestoletnią zmianą ustrojowo-społeczną w Polsce. Duża część z nich wyemigrowała m. in. do Irlandii po otwarciu granic w maju 2004. Według Cenzusu przeprowadzonego w 2011, w Irlandii mieszka aktualnie 122.585 Polaków, z czego 60.827 jest między 25 a 34 rokiem życia, co stanowi niemal 50% polskiej społeczności na Zielonej Wyspie. Większość polskich artystów Teatru Polskiego Irlandia, zarówno jak autorka sztuki, również należą do tego przedziału wiekowego.

Podobnie jak pierwsza produkcja TPI "Zapach czekolady" (Focus Theatre, 2010), "Rewolucja balonowa" również będzie docierać do obu publiczności: irlandzkiej i polskiej. Sztuka bowiem zostanie wystawiona zarówno po angielsku jak i polsku (POLSKIE SOBOTY). W postać Wiktorii wcieli się polska aktorka i jedna z założycielek TPI Kasia Lech. Reżyserii podjął się irlandzki aktor i reżyser John Currivan, który współpracuje z teatrem niemal od początku. Tekst Holewińskiej przedstawi w taki sposób, aby - nie tracąc polskich akcentów - nawiązywać również do społeczeństwa irlandzkiego.

"Rewolucja balonowa" zostanie zaprezentowana w Theatre Upstairs w dniach od 10 do 21 września 2013. Dodatkową atrakcją spektaklu będzie mini-muzeum Polski z lat 80-tych i 90-tych. We foyer teatru publiczność będzie miała okazję obejrzeć ekspozycję wspomnień, zdjęć, plakatów i przedmiotów codziennego użytku z tych dwóch epok.

Produkcję wspiera Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie.

***

Spektakle przedpremierowe: 10-12 września, godz. 13.00

Oficjalne otwarcie: 12 września, godz. 19.00

Czas rozpoczęcia sztuki: od wtorku do soboty: godz. 13.00 i od czwartku do soboty: godz. 19.00

Spektakle po polsku: 14 i 21 września, godz. 13.00 i 19.00 ("POLSKIE SOBOTY")

Dodatkowo w cenę biletu na każdy spektakl popołudniowy o godz. 13.00 wliczony jest lekki poczęstunek w postaci wegetariańskiej zupy.

***

Reżyseria: John Currivan

Asystent reżysera: Anka Wysota

Obsada: Kasia Lech

Produkcja: Anna Wolf

Oprawa graficzna/ fotografia: Beata Baryłka

Muzyka: Konrad Kania

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji