Artykuły

Bydgoszcz. Powstał Masterplan - efekt Bydgoskiego Kongresu Kultury

"Kultura energią Bydgoszczy, aktywny udział mieszkańców w życiu kulturalnym" - to podstawowe cele unikalnej, Obywatelskiej Strategii Rozwoju Kultury. Masterplanu dla kultury w Bydgoszczy na lata 2013-2020.

27 czerwca 2013 roku, o godzinie 17, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Przedstawiciele ORK w Zespole ds. Masterplanu, powołanym przez Prezydenta Bydgoszczy zarządzeniem numer 212/2012 z dnia 23 marca, w składzie: Grzegorz Kaczmarek, Wiesław Karpusiewicz, Paweł Łysak, Olga Marcinkiewicz, Marcin Płocharczyk, Karol Zamojski, Remigiusz Zawadzki, po kilkunastu miesiącach prac i 80 spotkaniach z udziałem kilkuset osób, zaprezentowali dokument Obywatelska Strategia Rozwoju Kultury. Masterplan dla kultury w Bydgoszczy na lata 2013-2020. Założenia do uaktualnienia polityki kulturalnej Bydgoszczy. Wcześniej, 20 maja 2013, dokument ten uzyskał rekomendację Obywatelskiej Rady Kultury. Prezentacja oficjalnie zakończyła pracę Zespołu ds. Masterplanu.

W czterdziestominutowej prezentacji omówiono poszczególne części i najważniejsze elementy dokumentu, metodologię prac, programy operacyjne przygotowane na podstawie zebranych od wielu środowisk postulatów oraz proponowany system wdrażania i zarządzania Masterplanem. W dokumencie pada propozycja, by kultura była kołem zamachowym rozwoju Bydgoszczy, co ma być osiągnięte poprzez aktywny udział mieszkańców. Priorytetem jest także wytworzenie w Bydgoszczy "klasy kreatywnej", poprawa jakości przestrzeni publicznej, kształtowanie tożsamości lokalnej, dialog z dziedzictwem kulturowym i jego różnorodnością oraz rozwijanie współpracy międzynarodowej.

Po zakończeniu prezentacji odbyła się debata, w której głos zabrali licznie zgromadzeni (ok. 50 osób) reprezentanci środowisk kultury, edukacji, organizacji pozarządowych, bydgoskich szkół wyższych i władz samorządowych, a także Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski i jego zastępca, Jan Szopiński.

Prezydent Bruski podziękował za pracę, jaką zespół włożył w przygotowanie dokumentu. Docenił zasięg programowy i założenia merytoryczne dokumentu, stwierdzając, że mogą przynieść oczekiwaną zmianę społeczną w Bydgoszczy. Prezydent zadeklarował pomoc w dalszym poszukiwaniu legitymacji społecznej dla Masterplanu, zapewniając jednocześnie, że zależy mu na dużym społecznym poparciu dla tak dobrego dokumentu. Zastępca Prezydenta, Jan Szopiński, zaproponował wykorzystanie kanałów komunikacyjnych dostępnych administracji samorządowej Bydgoszczy, w celu upowszechnienia wersji elektronicznej Masterplanu.

Głos zabrała również przewodnicząca Komisji Kultury Kujawsko-Pomorskiego Sejmiku Wojewódzkiego, Elżbieta Krzyżanowska, bardzo pozytywnie odnosząc się do koncepcji Masterplanu. Zwróciła uwagę, że jest to pierwszy tego rodzaju dokument w Bydgoszczy, który sprawia, iż Bydgoszcz staje się bardzo ważnym ośrodkiem zmian w samorządowym zarządzaniu kulturą w skali regionu i kraju. Zauważyła, że dokument ten pokazuje możliwości samoorganizacji obywateli kultury. Zadeklarowała wsparcie przy wdrażaniu Masterplanu ze strony samorządu wojewódzkiego.

Również Radni Rady Miasta Bydgoszczy, Bogna Wojciechowska-Blachowska oraz Stefan Pastuszewski, wyrazili ogromne uznanie dla pracy nad dokumentem i dla samego Masterplanu. Bardzo ważna, pełna pasji i optymizmu była wypowiedź Dyrektorki Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Marzena Matowska mówiła o ogromnej pracy, o jej unikalnej i pionierskiej formule, wielkich nadziejach oraz możliwościach, jakie stwarza dla środowisk i kultury Miasta. Głos zabrali również przedstawiciele najbardziej aktywnych w kulturze uczelni bydgoskich: Wyższej Szkoły Gospodarki oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Warta odnotowania jest obecność w debacie przedstawicieli samorządów osiedlowych.

W trakcie spotkania ze strony działaczy i środowisk kulturalnych padły bardzo konkretne propozycje dalszego funkcjonowania Masterplanu. Jednym z pomysłów, zgodnym z intencją autorów Masterplanu jako dokumentu otwartego, jest rozpoczęcie procesu tworzenia "aneksu" do Masterplanu, który będzie podstawą aktualizacji i weryfikacji planowanej w 2016 roku.

Niezwykle cieszy, że Masterplan wywołał ożywioną i pełną odkrywczych myśli dyskusję, trwającą niemal 3 godziny. Można było odnieść wrażenie, że Masterplan już zaczął działać i faktycznie zaczyna się proces uzgadniania i nadawania nowych sensów systemowi kultury w Bydgoszczy. A przecież o to chodziło.

Na zakończenie debaty zespół wraz z Zastępcą Prezydenta ustalili, że w lipcu i sierpniu 2013 roku dokonane zostaną ostateczne przygotowania do zintegrowania Masterplanu ze strategia i polityką kulturalną Bydgoszczy, a we wrześniu Rada Miasta rozstrzygnie o jego wkładzie w politykę samorządu i prawo lokalne w dziedzinie kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji