Artykuły

Kraków. Nowy sezon w krakowskich teatrach

Premiery, nowe i stare festiwale. Akcje, projekty i warsztaty. Jubileusze kilku scen. Remonty, budowy i odnowy. Rozpoczyna się nowy sezon w krakowskich teatrach.

Stary Teatr

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie "Wielki człowiek do małych interesów" [na zdjęciu] Aleksandra Fredry w reżyserii Michała Borczucha (również autora scenografii i opracowania muzycznego); przymiarkę do spektaklu, czyli warsztatowy pokaz można było obejrzeć w maju podczas festiwalu re_wizje romantyzm. Premiera odbędzie się 20 września na Nowej Scenie, która podczas wakacji przeszła metamorfozę - została prawie dwukrotnie powiększona, dzięki wyburzeniu ściany dzielącej scenę od zascenia. To nie koniec zmian w budynku przy Jagiellońskiej 1: zakończono prace konserwatorskie w górnym foyer (odsłonięty i uzupełniony secesyjny fryz z kaczeńców na ścianach, zrekonstruowane boazerie).

Następne premiery to: na Dużej Scenie 8 października "Sinobrody" Dei Loher w reżyserii Arkadiusz Tworusa, na Scenie Kameralnej 29 października - "Ósmy dzień tygodnia" wg opowiadania Marka Hłaski w adaptacji i reżyserii Armina Petrasa. Grane będą również spektakle przygotowane na re_wizje romantyzm - "Ksiądz Marek" w reżyserii Michała Zadary i "Horsztyński" w reżyserii Bogny Podbielskiej. Na Dużej Scenie własną adaptację powieści Philipa K. Dicka "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" przygotowuje Jan Klata, na Kameralnej "Sen nocy letniej" Szekspira - Maja Kleczewska, a na Nowej - Michał Kotański "Mówiąc językami" Andrew Bovella.

Na początku listopada (4-8) odbędzie się w Starym Teatrze druga edycja baz@rtu - tym razem polsko-niemiecko-szwajcarska. Będzie można zobaczyć "Andromachę" na podstawie tragedii Racine'a w reżyserii Luka Percevala (Schaubühne w Berlinie), "Idiotów" na podstawie scenariusza Larsa von Triera w reż. Andreasa Kriegenburga (Frankfurtschauspiel), "Lina Böglis Reise" w reżyserii Christopha Marthalera (Schauspielhaus w Zurychu) a także "Noc" Andrzeja Stasiuka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (teatr w Düsseldorfie). Przedstawiona zostanie również realizacja nagrodzonej w konkursie ogłoszonym przez Stary Teatr sztuki Pawła Sali "Ciemno wszędzie". Obok przedstawień - pokazy niezależnego kina niemieckiego, prezentacje wideo spektakli Marthalera, spotkania, konferencje i warsztaty.

Teatr im. Słowackiego

Pierwsza premiera już w piątek - będzie to "Mewa" Antoniego Czechowa w reżyserii Andrzeja Domalika. Następne premiery to: "Elektra" Ajschylosa i Sofoklesa w reżyserii Barbary Sass, ze scenografią Jagny Janickiej (20 stycznia), "Kordian" Juliusza Słowackiego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego (kwiecień), "Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Babickiego (czerwiec lub wrzesień). Na Scenie Miniatura zobaczymy: "Krainę kłamczuchów" Macieja Wojtyszki w jego reżyserii (grudzień 2005), "Beckett, czyli honor Boga" Jeana Anouilha w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, "Werter w Nowym Jorku" Tima Staffela w reżyserii Tomasza Wysockiego, "Fragment dramatyczny II, Kroki, Partia solowa" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery. Na Scenie w Bramie planowane są następujące spektakle: "Pokojówki" Jeana Geneta w reżyserii Józefa Opalskiego i "Sztuka po sztuce" Briana Friela - w reżyserii Łukasza Wiśniewskiego. Kontynuowana będzie Scena Poezji Współczesnej i cykl projekcji wideo na Scenie w Bramie oraz niedzielny Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej.

Od 20 do 26 listopada trwać będzie nowy festiwal - Dramat Narodów, poświęcony w tym roku dramatowi romantycznemu. Zobaczymy "Dziady" w reżyserii Krzysztofa Babickiego (Teatr im. Osterwy w Lublinie), "Nie-boską Komedię" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego (Teatr Narodowy), "Dziady" w reżyserii Macieja Sobocińskiego (Teatru im. J. Słowackiego). Program jest jeszcze nieustalony, organizatorzy czekają na październikowe premiery przedstawień zgłoszonych wstępnie do konkursu. Odbędą się liczne imprezy towarzyszące - koncerty, spotkania, projekcje, konkursy, sesja naukowa.

Teatr Łaźnia Nowa

Pierwszą premierą będzie (27 września) "Lis Filozof" na podstawie jednoaktówki Sławomira Mrożka, w adaptacji i reżyserii Piotra Waligórskiego. 22 października własną wersję "Edypa" według Sofoklesa przedstawi Bartosz Szydłowski. Na początku listopada odbędzie się czwarta edycja (i druga nowohucka) Festiwalu Genius Loci. W lutym przyszłego roku pokazane zostanie "Vademecum Teatru Amatorskiego" - projekt-spektakl w reżyserii mieszkającej w Austrii Agnieszki Kołornickiej, na podstawie autentycznego "Vademecum...", pochodzącego z lat 50. W przedsięwzięciu udział wezmą amatorzy z Nowej Huty, wyłonieni podczas castingu. Na przełomie lutego i marca odbędzie się premiera "RPG" - dramatu Pawła Demirskiego napisanego na zamówienie Łaźni, w reżyserii Piotra Waligórskiego. W kwietniu - "Skarb" ("Nowa Huta 35 mm - piekło i raj") - na podstawie tekstu Pawła Kamzy i w jego reżyserii.

Teatr Ludowy

Teatr przygotowuje się do jubileuszu 50-lecia - uroczystości odbędą się w grudniu. Pierwszą premierą (10 grudnia) na Dużej Scenie (odnowionej, z wygodniejszymi fotelami) będzie "Ryszard III" Szekspira w reżyserii Jerzego Stuhra (scenografia Marek Braun; kostiumy Elżbieta Krywsza; muzyka Krzysztof Suchodolski). Na tej scenie jeszcze jedna premiera - "Książę i żebrak" wg Marka Twaina w reżyserii Czesława Sieńki (24 marca). Na Scenie pod Ratuszem planowane są trzy premiery: Moira Buffimi "Apokalipsa Homara" - reżyseria Włodzimierz Nurkowski; scenografia Marek Braun; kostiumy Jolanta Łagowska (premiera 14 października), Miro Gawran "Wszystko o kobietach" - reżyseria Paweł Szumiec (premiera 28 stycznia) i Iwan Holub "Wariat" - reżyseria Anna Trojanowska. Na Scenie Stolarnia zobaczymy nowy spektakl Inki Dowlasz "Wakacje w Holandii" (premiera 27 kwietnia). W styczniu ruszy nowa inicjatywa teatru - Środowa Scena Studyjna. Program jest jeszcze ustalany, planowane są na razie trzy premiery.

Teatr Bagatela

Na Dużej Scenie dyrekcja zapowiada trzy premiery. 12 listopada - "Noc Walpurgii albo kroki Komandora" Wieniedikta Jerofiejewa w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Następnie - farsa "Szalone nożyczki" Paula Pörtnera w reżyserii Marcina Sławińskiego i "Swidrygajłow" na motywach "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Domalika.

Na Scenie na Sarego 7 sześć premier. Już 17 września - "Seans" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego i ze scenografią Urszuli Czernickiej. 5 listopada "Push-up 1-3" Rolanda Schimmelpfenniga w reżyserii Andrzeja Majczaka, ze scenografią Urszuli Czernickiej i muzyką Bolesława Rawskiego. "Nocne rozmowy" Karoliny Szymczyk w reżyserii autorki, "Końcówka" Samuela Becketta w reżyserii Macieja Sobocińskiego, "Hedda Gabler" Henryka Ibsena w reżyserii Dariusza Starczewskiego i "Amadeusz" Petera Schaeffera w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza. Podczas wakacji na Scenie na Sarego 7 odbędzie się druga edycja festiwalu Małych Form Teatralnych "Uwaga talent"; planowany jest również festiwal recitali aktorskich.

Scena STU

STU w tym sezonie obchodzi jubileusz 40-lecia (urodziny świętować będzie pod koniec lutego). Zaplanowano cztery premiery. W grudniu - "Rozmowy z diabłem" wg Leszka Kołakowskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, z Jerzym Trelą. Również w grudniu - "Matka" Witkacego w reżyserii Piotra Chołodzińskiego. W roli tytułowej - Jan Peszek (!). Na przełomie stycznia i lutego młody reżyser Michał Zadara wystawi "Wesele" Wyspiańskiego. Ostatnią premierą sezonu będzie "Uzdrowiciel" Briana Friela w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza. Widzowie odwiedzający teatr zasiądą na wyremontowanej widowni - układ miejsc ma być ten sam, ale fotele znacznie wygodniejsze.

Teatr KTO

Jerzy Zoń przygotowuje teraz widowisko uliczne na temat siedmiu grzechów głównych. Premiera będzie w Libanie, gdzie do krakowskich aktorów dołączą libańscy. Oprócz własnych spektakli (w planach trzy kameralne premiery w reżyserii Jerzego Zonia, Kuby Kubowicza i Prohazki) KTO pokazywać będzie występy gościnne i koncerty.

Teatr Groteska

W tym roku Groteska obchodzi 60-lecie. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 23 września. W programie parada postaci bajkowych na Rynku Głównym, przedstawienia, wystawa "Wspomnień czar" (zdjęcia i plakaty ze zbiorów Zofii Jaremowej), konkursy. Najbliższą premierą będzie "Skarb pirata Cynamona" Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora (8 października); następną - "Lato Muminków czyli Wielki Teatr" wg Tove Jansson w adaptacji i reżyserii Jana Polewki (3 grudnia).

Opera Krakowska

Sezon rozpocznie się 25 września koncertem operowym w wykonaniu solistów Opery Krakowskiej. Pierwszą w nowym sezonie premierą będzie operetka Johanna Straussa "Zemsta nietoperza" (w grudniu na scenie w Teatrze im. Słowackiego) w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza, scenografii Andrzeja Worona i z kostiumami Marii Balcerek. Kierownictwo muzyczne - Uwe Theimer. Kolejna premiera odbędzie się w kwietniu; z okazji Roku Mozarta (obchody 250. rocznicy urodzin kompozytora) opera przygotuje "Czarodziejski flet" w reżyserii Ryszarda Karczykowskiego, Tomasz Tokarczyk - kierownictwo muzyczne, Ryszard Kaja - scenografia i kostiumy. Opera ta prezentowana będzie również w wersji dla młodych widzów (pod tytułem "W krainie czarodziejskiego fletu") - wykonawcami będą studenci AM. W czerwcu odbędzie się premiera komicznego baletu "Córka źle strzeżona" w choreografii Henryka Konwińskiego. Na zakończenie sezonu w lipcu 2006 odbędzie się X Festiwal Opera Viva. Trwają przygotowania do organizacji międzynarodowego festiwalu oper Mozarta w wykonaniu europejskich teatrów operowych.

Przy ul. Lubicz trwa budowa nowego gmachu opery - realizowane są roboty konstrukcyjne budynku scenicznego, montowany jest stalowy strop. W związku z budową, operetki i spektakle dla dzieci grane będą w PWST (ul. Straszewskiego 22) zwykle w piątki i soboty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji