Artykuły

Kraj. "Trzy razy Fredro!" na żywo na ninateka.pl i w TVP1

22 kwietnia o godz. 20.20 Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Telewizja Polska zaprezentują wyjątkowy cykl Teatru Telewizji. Tego wieczoru na ninateka.pl oraz w TVP1 będzie można obejrzeć transmisje trzech premierowych inscenizacji jednoaktówek Aleksandra Fredry w reż. Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego oraz Jana Englerta, granych na żywo z udziałem publiczności w Studiach Telewizji Polskiej kolejno w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

To wyjątkowe artystyczne wydarzenie, przygotowane specjalnie z okazji przypadającej w tym roku 220. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry będzie znakomitą okazją do zaprezentowania także mniej znanych utworów najwybitniejszego polskiego komediopisarza wszechczasów. Trzy fredrowskie komedie iskrzące humorem i pełne kunsztownego dialogu: "Świeczka zgasła", "Zrzędność i przekora" oraz "Nikt mnie nie zna", realizowane będą w gwiazdorskiej obsadzie przez wybitnych reżyserów: Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego oraz Jana Englerta w studiach TVP w Katowicach, Krakowie oraz Warszawie.

Fredrowskie święto rozpocznie spektakl "Świeczka zgasła" w reż. Jerzego Stuhra w studiu telewizyjnym w Katowicach. Ta jednoaktówka należy najprawdopodobniej do ostatnich utworów Fredry, napisanych po 1865 roku. Prosta historia opowiada o dwojgu podróżnych, którzy zrządzeniem losu zatrzymują się na nocleg w tej samej leśnej chacie. Niezainteresowani początkowo sobą kobieta i mężczyzna nie widzą się dokładnie w blasku jednej świecy, choć tak wiele może się miedz nimi wydarzyć zanim świeczka zgaśnie W roli podróżnych: młoda, choć doceniona aktora Teatru Śląskiego w Katowicach, Agnieszka Radzikowska oraz Maciej Stuhr.

Jako druga zaprezentowana zostanie "Zrzędność i przekora" w reż. Mikołaja Grabowskiego ze studia w Krakowie z udziałem: Krzysztofa Globisza, Romana Gancarczyka, Pauliny Puślednik, Krzysztofa Wieszczka i Jerzego Treli. To jedna z wczesnych sztuk Fredry zwiastująca jego wielki talent, lekkość i finezję wiersza oraz mistrzostwo w kreowaniu scenicznych charakterów. Zofia, młoda dziedziczka, pałająca uczuciem do Lubomira musi borykać się z trudnościami, z tytułową zrzędnością i przekorą swoich opiekunów, którzy w planach zamążpójścia swojej wychowanki wietrzą spisek i zagrożenie dla jej dotychczasowego życia.

Trzecią część wieczoru uświetni "komedia w 1 akcie wierszem" z 1825 roku, "Nikt mnie nie zna". Przygotowana specjalnie dla Teatru Telewizji jednoaktówka w reż. Jana Englerta z udziałem: Piotra Adamczyka, Beaty Ścibakówny, Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego, Janusza Gajosa, Grzegorza Małeckiego i Ewy Konstancji Bułhak, ukazuje zabawne perypetie Marka Zięby, kupca i nieufnego męża, który postanawia sprawdzić wierność i miłość swojej żony, tymczasem sam zostaje wplątany w miłosną grę.

"Trzy razy Fredro!" to wspólna propozycja Telewizji Polskiej, obchodzącej 60-lecie Teatru Telewizji, i Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który stale rejestruje i udostępnia najbardziej wartościowe przejawy polskiej kultury teatralnej. W NINATECE, multimedialnej bibliotece Instytutu na www.ninateka.pl znaleźć można już przeszło 2000 audiowizualnych i audialnych materiałów poświęconych kulturze, w tym pokaźną liczbę spektakli teatralnych w reż. najznakomitszych polskich reżyserów takich jak: Krystian Lupa, Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Jan Klata, Mariusz Treliński, a także reportaży z wydarzeń kulturalnych, filmów dokumentalnych czy rozmów z twórcami.

Więcej na www.ninateka.pl

Premierze spektakli towarzyszy organizowany przez NInA konkurs na najciekawszą recenzję "Trzy razy Fredro!", skierowany do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Prace konkursowe można nadsyłać do 29 kwietnia na adres: edukacja@nina.gov.pl. Najciekawsza recenzja zostanie nagrodzona zestawem wydawnictw teatralnych Instytutu (Burza, reż. Krzysztof Warlikowski; H., reż. Jan Klata; 2007: Macbeth, reż. Grzegorz Jarzyna), zostanie również opublikowana w NINATECE, a jej autor będzie miał możliwość konsultacji efektów swojej pracy z Pawłem Soszyńskim, redaktorem działu Teatr dwutygodnik.com, który doradzi, jak doskonalić swój pisarski warsztat. Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępny w zakładce Edukacja na nina.gov.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji