Artykuły

Kraków. "Kronos" Gombrowicza ukaże się 23 maja

"Kronos" - intymny dziennik Witolda Gombrowicza, o którego istnieniu do niedawna wiedziała zaledwie garstka literaturoznawców - trafi do księgarń 23 maja - zapowiada Wydawnictwo Literackie.

Legendy i plotki o prywatnym dzienniku wielkiego pisarza krążyły od wielu lat, ale dostęp do manuskryptu miało niewielu. "Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w jego złożoności. Lektura "Kronosa" z pewnością wpłynie na interpretację tak znanych utworów Witolda Gombrowicza jak "Trans-Atlantyk", "Pornografia", czy w końcu "Dziennik", którego "Kronos" jest swoistym uzupełnieniem, a pod wieloma względami także całkowitym przeciwieństwem - zapowiada wydawca.

Vera Michalski-Hoffmann, prezes Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego uważa: "Kronos" to bez wątpienia dzieło szczególne, które na zawsze odmieni obraz literatury polskiej i wpłynie na sposób, w jaki o kulturze się mówi i dyskutuje. Siła tego dzieła polega na niezwykłej formie. W historii literatury na próżno szukać drugiego utworu tak związanego z upływającym czasem, ukazującego z bezwzględną szczerością najważniejsze fakty z życia autora, który narzucił sobie niesłychaną dyscyplinę w regularnym sporządzaniu notatek. Fenomen tego kalendarium polega na niedostrzegalnym przechodzeniu zwięzłego zapisu w tekst wstrząsający, pobudzający do myślenia i stawiający najważniejsze pytania egzystencjalne. Zaczynamy się zastanawiać nie tylko nad tym, kim był Gombrowicz - twórca i człowiek, ale też kim sami jesteśmy.

Znany dotychczas "Dziennik" Gombrowicza w kontekście "Kronosa" okazuje się być literacką grą z czytelnikiem, w której autor kreuje swój obraz. Sam Gombrowicz pisał zresztą o tym w "Dzienniku": "Pisanie jest niczym innym tylko walką, jaką toczy artysta z ludźmi o własną wybitność". "Dziennik kupuje się dlatego, że autor jest sławny. A ja dziennik piszę, by stać się sławny".

"Kronos" natomiast to zapiski prowadzone tylko dla siebie, w tym samym czasie co "Dziennik" - od 1953 r. do śmierci pisarza w 1969 roku, skrótowe, często w formie wyliczeń, surowe, najczęściej o codzienności, chorobach, biedzie. W Argentynie Gombrowicz przez długi czas żył w skrajnej nędzy. Przyjaciele często zapraszali go na obiad, wiedząc, że zdarza mu się nie mieć pieniędzy na jedzenie. Zalegał z czynszem, chodził w używanych ubraniach. Ale "Kronos" to także dziennik intymny, rozwijający temat, który w "Dzienniku" został tylko zaznaczony kilkoma wzmiankami jak np. "Witold Gombrowicz, przyjechawszy do Santiago, uległ fali spóźnionego erotyzmu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji