Artykuły

Warszawa. Dyskusja w Teatrze Studio

12 września o g. 20 w Teatrze Studio odbędzie dyskusja wokół najnowszej książki Pawła Śpiewaka "Pamięć po komunizmie" oraz spektaklu Zbigniewa Brzozy "Bal pod orłem".

Motywem łączącym oba dzieła jest ich tematyka i próba rozliczenia się z poprzednim okresem politycznym. Oba dzieła łączy jeszcze jedna rzecz - język. Spektakl Brzozy odbywa się, nie bez powodu, w całkowitym milczeniu; książka Śpiewaka skupia się na mowie publicznej. Spotkanie połączone z video-pokazem fragmentów spektaklu "Bal pod Orłem". W dyskusji wezma udział: Paweł Śpiewak, Zbigniew Brzoza oraz Ireneusz Krzemiński.

***

Paweł Śpiewak, Pamięć po komunizmie

Polska wychodziła z epoki komunizmu bogata w wiedzę i przemyślenia, czym jest stalinizm, terror czy ideologiczna indoktrynacja. Zachowaliśmy jasne przekonanie, na czym polega wyjątkowość totalitaryzmu i zła, jakie ze sobą niesie. Ale mimo to po roku 1989 całe to doświadczenie ulegało stopniowej banalizacji i relatywizacji. Politycy i publicyści dla doraźnych celów politycznych, niepomni nawet własnych słów, wycofywali się ze swoich dawnych ocen, rezygnując nie tylko z rzetelnej oceny dziedzictwa komunizmu, ale również z jego rozliczenia. Język antytotalitarny ustąpił wobec języka pragmatycznego. Prezentowana książka skupia się na mowie publicznej, analizuje dziedzictwo komunizmu w polskiej prasie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Pokazuje, jakimi językami posługiwali się zwolennicy przyspieszenia, lustracji, dekomunizacji i ci, którzy głosili hasła wybaczenia. Rzecz ma wiele wymiarów. Dotyczy sfery ekonomicznej i politycznej, ukazuje też zwięźle historię PRL-u oraz rolę intelektualistów w budowaniu systemu komunistycznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji