Artykuły

Kielce. "Święto wiosny" KTT promuje region

Znany reżyser telewizyjny Konrad Smuga rejestrował w poniedziałek w Kielcach balet "Święto Wiosny". Premiera spektaklu Kieleckiego Teatru Tańca z choreografią Angeilna Preljocaja odbyła się w sobotę. Na długo przed nią Regionalna Organizacja Turystyczna postanowiła dofinansować produkcję i wykorzystać ją do promocji regionu.

To dlatego telewizyjny spektakl ma nosić tytuł "Świętokrzyska Magia Praczasów - Święto Wiosny".

Spektakl jest współczesną wersją rytuału poświęcenia ofiary, jaki odbywał się w czasach pogańskich na terenach słowiańskich, w miejscach kultu, ta kich jak Łysa Góra - wyjaśnia Elżbieta Szlufik-Pańtak, szefowa Kieleckiego Teatru Tańca. To dlatego, by akcję zakotwiczyć na świętokrzyskiej ziemi na początku i w finale, w tle pojawia się duże zdjęcie gołoborza.

Konrad Smuga był na premierze, próbie generalnej a spektakl "Święto Wiosny" oglądał wielokrotnie przygotowując scenariusz filmu. - Bo to nie będzie prosta rejestracja spektaklu, ale film - zapowiada. W niedzielę od 10 do 18 ustawiano światło, kolejnego dnia rejestrowano poszczególne sceny. - Jak zima odpuści, zrobimy dokrętki na gołoborzu. Wykorzystam je w 20-sekundowej czołówce - mówi Smuga dodając, że nagrywanie w tej technologii jest bardzo trudne. Pod względem organizacyjnym to nagranie nie jest kłopotliwe, na scenie jest kilkanaście osób a nie setki do ogarnięcia, jednak problemy techniczne są spore.

- Produkcje baletowo-musicalowe to dla nas nowe doświadczenie, a jednocześnie wyzwanie - przyznaje prezes ROTWŚ, Jacek Kowalczyk. "Świętokrzyska Magia Praczasów - "Święto Wiosny" będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem, w którym uczestniczymy jako wiodący partner finansowy, tworząc element oferty turystyki weekendowej Kielc i całego regionu. Spektakl, wystawiany będzie na żywo przez dwa sezony turystyczne, a jednocześnie promowany w telewizji poprzez 40 - minutową emisją widowiska - mówi. Na ten spektakl, ROT jako zamawiający widowisko otrzyma bezpłatnie 2 tysiące zaproszeń, które dostaną głównie biura podróży, które zainteresuje przygotowanie oferty weekendowej do regionu z uwzględnieniem udziału gości w tym widowisku.

Spektakl ze względu na swój charakter (dla dorosłego widza) będzie pokazany około godziny 23 w Programie 2 TVP na przełomie kwietnia i maja, a powtórzona na jesieni. Telewizja pokaże go w wersji 2D, a ROT wersję 3D będzie pokazywała podczas specjalnych pokazów. Do tej pory zaledwie jedną podobną produkcję udało się w Polsce zarejestrować w technice 3D. Był to spektakl Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Produkcja i emisja widowiska w telewizji kosztuje łącznie 250 tysięcy złotych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji