Artykuły

Niemcy. Wręczono Nagrodę Kulturalną Śląska

Niemka Angelika Marsch i Tadeusz Kijonka (na zdjęciu) z Polski zostali laureatami tegorocznej Nagrody Kulturalnej Śląska. Uroczystość wręczenia nagrody, przyznawanej od 1977 r., odbyła się w sobotę, 3 września na zamku w niemieckim Celle.

Rząd Dolnej Saksonii pierwszy raz przyznał nagrodę 28 lat temu. Miała ona symbolizować związek landu ze Śląskiem. Jej laureatami byli niemieccy twórcy kultury, którzy albo pochodzili ze Śląska, albo w swojej pracy do niego nawiązywali.

- W 1991 roku Dolna Saksonia, kierując się ideą porozumienia i pojednania między Niemcami i Polakami, zmieniła formułę nagrody i przyjęła za cel wspieranie wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaków. Od tamtej pory nagrodą wyróżnia się twórców polskich i niemieckich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury i sztuki. Nagroda może być też przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i propagowania śląskiego dorobku kulturowego - poinformowało biuro prasowe dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

Na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy byłym województwem wrocławskim a Krajem Dolnej Saksonii nagroda wręczana jest na przemian w Niemczech i stolicy Dolnego Śląska.

Angelika Marsch urodziła się w 1932 r. w Berlinie. Interesuje się historyczno-topograficznymi widokami miast. Napisała na ten temat pięć książek. Za swoje dokonania naukowe w 1985 r. została pierwszym nieakademickim członkiem Historycznej Komisji na rzecz Śląska. Od dwóch lat pracuje społecznie w Muzeum Śląskim w Görlitz nad katalogiem śląskich widoków miast (do 1850 r.). Dwa lata temu Instytut Filozofii i Nauk Historycznych na Uniwersytecie w Hamburgu przyznał jej tytuł doktora honoris causa.

Tadeusz Kijonka urodził się w 1936 r. w Radlinie. Jest dziennikarzem, publicystą, poetą i librecistą. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę zawodową rozpoczął 45 lat temu w rozgłośni katowickiej Polskiego Radia. Członek Związku Literatów Polskich, kierownik literacki Opery Śląskiej, współpracownik Telewizji Polskiej w Katowicach. Twórca oraz redaktor naczelny "Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego Śląsk". W latach 1985-1989 oraz 1989-1991 był posłem na Sejm.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x