Artykuły

Warszawa. Janda i Kożuchowska wśród "Najbardziej Wpływowych Kobiet"

Krystyna Janda i Małgorzata Kożuchowska znalazły się na liście corocznego plebiscytu miesięcznika Home & Market "50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce".

Oczekiwania wobec nas, kobiet, rosną, albo też my same stawiamy sobie coraz wyżej poprzeczkę. Chcemy być nie tylko dobrymi matkami i gospodyniami domowymi, ale też pracownikami, szefami, co do których nikt nie będzie miał zastrzeżeń. Chcemy realizować się nie tylko w domu, ale i w biznesie i nauce i sporcie. Nasz coroczny plebiscyt 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce prezentuje te Panie, które mogą stanowić wzór dla wszystkich Polek, które chcą zrobić coś same dla siebie, ale też dla swoich najbliższych. Większość z nich nie tylko odniosła sukces w życiu zawodowym, ale podjęła trud połączenia go z udanym życiem osobistym - byciem matkami, żonami, babciami. Czy któremukolwiek mężczyźnie zasiadającemu w zarządzie największych spółek w kraju udałoby się to z takim powodzeniem jak Paniom obecnym na naszej liście? Śmiem wątpić. To kobiety posiadają niebywałą umiejętność przekraczania granic, rozciągania czasu i robienia wielu rzeczy jednocześnie. To one w końcu przez lata domagały się równych praw dla obu płci, co dziś może zaowocować choćby takim jak nasz plebiscytem.

Panie, które w tej edycji znalazły się na naszej liście, reprezentują różne branże, co świadczyć może tylko i wyłącznie o ich niebywałej wszechstronności. W pierwszej dziesiątce mamy sportsmenki, celebrytki i bizneswoman. Żadna z nich nie powie, że osiągnęła już wszystko. Chcą się rozwijać, realizować plany zawodowe, spełniać marzenia. Nie tylko pracują, wychowują dzieci, są partnerkami, żonami, ale też, mimo natłoku obowiązków, realizują swoje pasje: jeżdżą konno, podróżują, projektują biżuterię. Wszystkich ciekawych ich biografi, zapraszam do lektury.

Krystyna Janda

aktorka, założycielka teatrów Polonia i Och-Teatr

Jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego. W 1975 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Debiutowała jeszcze w czasie studiów rolą Maszy Kułyginy w dramacie "Trzy siostry" Antona Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji w 1974 r.; w tym samym roku zagrała rolę Manekina 34 w ulicznej grotesce scenicznej [w Teatrze Ateneum w Warszawie - przyp. www.e-teatr.pl] "Bal manekinów" Brunona Jasieńskiego w reżyserii Janusza Warmińskiego. W latach 1976-1987 była aktorką Teatru Ateneum w Warszawie.

Powszechnie uważa się, że jej debiutem filmowym była rola Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy - "Człowiek z marmuru" (1976). Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się jednak w 1973 r. w serialu "Czame chmury" jako dziewczyna tańcząca na chłopskim weselu. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach: "Człowiek z żelaza", "Przesłuchanie oraz"Kochankowie mojej mamy". Jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce, jak i na świecie.

Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała 6 płyt i 5 książek. Wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju.

W 2005 roku podjęła - jako jedna z pierwszych - wyzwanie stworzenia własnego, prywatnego teatru w Warszawie, Teatru Polonia. Jest również fundatorką i prezesem zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. 16 stycznia 2010 roku Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury świętowała otwarcie nowej sceny nazwanej Och-Teatr, mieszczącej się w Warszawie przy ulicy Grójeckiej w sali dawnego kina Ochota.

***

Małgorzata Kożuchowska aktorka

Wychowywała się w Toruniu. W 1994 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, następnie należała do zespołu warszawskiego Teatru Dramatycznego, a obecnie do Teatru Narodowego (od 2005). Popularność przyniosły jej role filmowe i telewizyjne, m.in."Kiler"(1997),"Kilerów 2-óch"(1999),serial "M jak miłość" (2000-2011), oraz "Rodzinka. pl" (od 2011). Jest laureatką nagrody Złotej Kaczki (nagroda miesięcznika "Film") w kategorii Najlepsza polska aktorka 2003, 2004 i 2005. Otrzymała także nagrody czytelników pisma "TeleTydzień" - Telekamera w 2004 i 2005 oraz nominację w 2006 r.. W rodzinnym mieście Toruniu (gdzie się uczyła i mieszkała) została natomiast uhonorowana w Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim, odsłoniła tam drugą z serii "katarzynek" - podpisów słynnych torunian. Jest twarzą Bonarka City Center.

Od października 2007 roku jest ambasadorem Fundacji Mam Marzenie, zaś od czerwca 2010 roku jest członkiem Rady Programowej tej fundacji. 30 sierpnia 2008 roku wyszła za mąż za dziennikarza Bartłomieja Wróblewskiego.

Od listopada 2012 roku publikuje w tygodniku "W sieci".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji