Artykuły

Cząstki elementarne

- TO POWIEŚĆ KTÓRA ZRODZIŁA SIĘ Z GNIEWU NA DUCHOWĄ NIEMOC - MÓWI O "CZĄSTKACH ELEMENTARNYCH" ICH AUTOR MICHEL HOUELLEBECQ. SPEKTAKL NA PODSTAWIE JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNYCH TEKSTÓW OSTATNICH LAT ZOBACZYMY JUTRO W TEATRZE POLSKIM. TO POLSKA PRAPREMIERA, DRUGA INSCENIZACJA NA ŚWIECIE

Francuski powieściopisarz, eseista i poeta napisał powieść na wskroś metafizyczną, a równocześnie kry­tykującą współczesne społe­czeństwo. Opowieść o naszym odarciu z duchowości, pustce, którą wypełnia bezmyślna kon­sumpcja, ucieczce w zwalnia­jące z myślenia ideologie oraz religii niszczącej naszą zdolność do jakichkolwiek ocen umieścił w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Dwaj główni bohaterowie - przyrodni bracia Bruno i Michel - prezentują dwa skrajne modele życia, równie wyniszcza­jące i pozbawione głębi. Michel jest mło­dym cenionym biologiem, który pracuje nad modelem genetycznym istoty, która byłaby nieśmiertelna i bezpłciowa. Całko­wicie pochłania go praca. Bruno nałogo­wo ogląda pornografię, tak jak brat i resz­ta otoczenia nie umie tworzyć zdrowych relacji z ludźmi, jest zupełnie niezdolny do szczęścia.

Skrupulatne, ekshibicjonistyczne opi­sy ich codzienności Houellebecq prze­plata naukowymi dygresjami związany­mi z etyką, fizyką czy historią filozofii.

Nie dziwi fakt, że "Cząstki elementar­ne" reżyseruje Wiktor Rubin. Jeden z najbardziej charakterystycznych twórców młodego pokolenia z wykształcenia jest nie tylko reżyserem teatralnym, ale także so­cjologiem. W wywiadach podkreśla że upra­wia teatr krytyczny, grający z przyzwycza­jeniami widza, poruszający ważne współ­cześnie tematy, jak wszechobecna prze­moc, przemiany społeczne, feminizm czy przenikająca do codzienności popkultura. Wyreżyserował m.in. brutalistyczny "Terrodrom Breslau" Tima Staffela w Teatrze Polskim we Wrocławiu, "Przebudzenie wios­ny" Franka Wedekinda czy "Tramwaj zwa­ny pożądaniem"Tennessee Williamsa w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W jego naj­nowszym spektaklu zobaczymy m.in.: Wie­sława Cichego, Adama Cywkę, Dagmarę Mrowiec i Bartosza Porczyka.

Wizje obu artystów - powieściopisarza i reżysera - będziemy mogli skonfron­tować już niedługo, bo Michel Houelle­becq zagości we Wrocławiu w sobotę 14 czerwca. Zobaczy inscenizację swojej po­wieści, później będzie można z nim poroz­mawiać w czasie specjalnego spotkania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji